Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Punkt Przyjęć Interesantów wraca do Kielc - porozumienie RPO i marszałka województwa świętokrzyskiego

Data:

Wznowienie działalności Punktu Przyjęć Interesantów Rzecznika Praw Obywatelskich w Kielcach było głównym tematem spotkania rzecznika Adama Bodnara z marszałkiem województwa świętokrzyskiego Adamem Jarubasem. Do kwietnia 2014 r. taki punkt istniał w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim, jednak później jego działalność została zawieszona.

Teraz dyżury pracowników Biura RPO będą odbywały się w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Świętokrzyskiego przy Alei IX Wieków Kielc 3 w każdy ostatni czwartek miesiąca w godzinach 11.00- 15.00.

Będzie tu można zgłosić swoją sprawę, uzyskać poradę, w jaki sposób sformułować wniosek do Rzecznika, a także złożyć pisemny wniosek. Zainteresowani będą mogli także skonsultować sprawę prowadzoną już przez Biuro RPO, uzyskać informację prawną lub dowiedzieć się więcej na temat kompetencji Rzecznika.

Pierwszy dyżur odbył się wyjątkowo w poniedziałek 30 maja.

- Bardzo się cieszę, że możemy ten punkt dziś w Kielcach otwierać. Tworzymy je w strategicznych miejscach Polski, gdyż chcemy aby Biuro Rzecznika była maksymalnie aktywne w terenie, przybliżając fizycznie możliwość składania skarg. Są one przekazywane następnie czy to do naszych Biur Terenowych RPO w Katowicach, Gdańsku i Wrocławiu czy też do Warszawy – mówił Adam Bodnar podczas spotkania.

Obecnie Punkty Przyjęć Interesantów RPO działają jeszcze w Bydgoszczy, Częstochowie, Lublinie i Szczecinie. Natomiast w Gdańsku, Katowicach i we Wrocławiu funkcjonują Biura Terenowe Rzecznika Praw Obywatelskich. Szczegóły dotyczące przyjęć interesantów są dostępne pod adresem: https://rpo.gov.pl/pl/content/kontakt

Podczas wizyty w Kielcach rzecznik wziął udział w konferencji „Ustawa inwigilacyjna a prawa obywatelskie” zorganizowanej przez Wyższą Szkołę Ekonomii, Prawa i Nauk Medycznych im. prof. Edwarda Lipińskiego. Wystąpienie RPO poświęcone było pozyskiwaniu danych bilingowych i danych internetowych przez Policję i służby specjalne w kontekście prawa do prywatności. O ustawie inwigilacyjnej w odniesieniu do tajemnicy adwokackiej i dziennikarskiej mówiła natomiast Zuzanna Rudzińska-Bluszcz - główny koordynator ds. strategicznych postępowań sądowych w Biurze RPO.

Dr Bodnar spotkał się także z uczniami jednego z kieleckich liceów i przeprowadził lekcję w ramach Tygodnia Konstytucyjnego #MojaKonstytucja.
 

Autor informacji: Katarzyna Kaleta-Sennik
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Agnieszka Jędrzejczyk