Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Premiera filmu o Matce-Czeczence pod patronatem RPO

Data:

10 czerwca w warszawskim kinie Muranów odbyła się premiera filmu dokumentalnego pt. „Wszyscy wszystko zjedli”, pod patronatem Rzecznika Praw Obywatelskich, który wziął udział w wydarzeniu.

Jest to opowieść o Madinie Mazalievej, która uciekła z Czeczenii z trójką dzieci, a dziś w Polsce, gotując pomaga innym.

Madina Mazalieva jest jedną z wielu czeczeńskich kobiet, które przez wiele miesięcy przebywały na dworcu w Brześciu, czekając na możliwość wjazdu do Polski. Bohaterka  ma za sobą dramatyczne doświadczenia – przeżyła dwie straszne wojny i wraz z trójką dzieci uciekła z Czeczenii przed mężem, który zmagał się z uzależnieniem i znęcał się nad rodziną. Życie Madiny i obawę o niejasną przyszłość przecięło spotkanie z Mariną Hulią. Madinie udało jej się ułożyć życie na nowo: znalazła gościnny dom, jej dzieci poszły do szkoły, a ona sama zaangażowała się w pomoc innym, wykorzystując swoje talenty kulinarne.

Po premierze Adam Bodnar wyraził uznanie Madinie za  jej wielką odwagą, by chronić swoje dzieci. Podziękował też twórcom filmu- Marinie Hulii i Kamilowi Witkowskiemu za zaangażowanie na rzecz ochrony praw człowieka i podejmowanie trudnych, ale niezwykle ważnych tematów. Docenił też wsparcie, które Madinie okazali jej polscy przyjaciele m.in. Katarzyna i Maciej Stuhrowie.

Film obejrzeć można podczas pokazów specjalnych w Kinie Muranów.

Autor informacji: Dominika Ziętara
Data publikacji: 2021-06-11 10:58:14
Osoba udostępniająca: Łukasz Starzewski
Data: 2021-06-11 11:35:49
Operator: Łukasz Starzewski