Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Policja utrudnia fizjoterapię. Interwencja Rzecznika

Data:
  • Policja prowadzi kontrole stowarzyszenia, które w Piotrkowie Trybunalskim prowadzi działalność szkoleniową i fizjoterapeutyczną; legitymuje uczestników zajęć i blokuje ich udział
  • Tymczasem wprowadzone rozporządzeniami rządu ograniczenia w szeroko rozumianej branży sportowej nie obejmują działalności szkoleniowej oraz fizjoterapeutycznej
  • Rzecznik Praw Obywatelskich prosi o stanowisko w tej sprawie komendanta miejskiego policji w Piotrkowie Trybunalskim

Media informują, że policja od 27 marca do 12 kwietnia 2021 r. przeprowadziła tam 184 kontroli siłowni, klubów fitness oraz innych obiektów w tym boisk, siłowni plenerowych oraz hal sportowych. Jak wskazuje stowarzyszenie prowadzące te obiekty, policja i inne służby notorycznie legitymują ludzi, co powoduje zniechęcenie ludzi do uczestniczenia w szkoleniach i zajęciach fizjoterapeutycznych.

Podczas kontroli policjanci blokowali i zatrzymywali też dzieci, które usłyszały, że nie mogą wziąć udziału w szkoleniu, bo to nielegalne. „Niektóre płakały, a ich rodzice dostali wezwanie na komendę” – głoszą relacje.

Z artykułów wynika, że komendanci policji w całej Polsce dostali rozkaz kontrolowania wszystkich otwartych siłowni. Mundurowi otrzymali polecenie wnioskowania o odbieranie pomocy z tarczy antykryzysowej przedsiębiorcom łamiącym obostrzenia. W przypadku niestosowania się do obostrzeń komendanci zostali zobowiązani do legitymowania i niedopuszczenia do wejścia do tych obiektów.

RPO przypomina, że art. 73 Konstytucji gwarantuje każdemu wolność korzystania z dóbr kultury. W świetle zaś art. 31 ust. 3 Konstytucji ograniczenia korzystania z konstytucyjnych wolności i praw mogą być ustanawiane wyłącznie w ustawie i tylko wtedy, gdy są konieczne w demokratycznym państwie dla jego bezpieczeństwa lub porządku publicznego, bądź dla ochrony środowiska, zdrowia i moralności publicznej albo wolności i praw innych osób. Ograniczenia te nie mogą naruszać istoty wolności i praw.

A rozwój kultury fizycznej służy profilaktyce zdrowotnej, która ma znaczenie dla ogólnego poziomu zdrowia społeczeństwa - zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Zgodnie zaś z art. 68 Konstytucji, każdy ma prawo do ochrony zdrowia, a władze publiczne popierają rozwój kultury fizycznej, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży.

Ograniczenia w szeroko rozumianej branży sportowej obowiązują do 3 maja 2021 r. Wprowadzono  je rozporządzeniami Rady Ministrów, a zakazy w nich określone nie obejmują działalności szkoleniowej oraz fizjoterapeutycznej.

W sytuacji, gdy nie wprowadzono któregoś ze stanów nadzwyczajnych, żaden organ państwowy nie powinien zatem wkraczać w materię stanowiącą istotę wolności działalności gospodarczej – co potwierdzają sądy.

 RPO prosi komendanta o:

  • wskazanie kontrolowanych basenów, aquaparków, siłowni, klubów i centrów fitness oraz innych obiektów,
  • podanie podstawy faktycznej i prawnej podejmowanych interwencji,
  • terminów przeprowadzanych kontroli,
  • stwierdzonych  naruszeń,
  • rodzaju podjętych działań, w tym liczby osób wylegitymowanych oraz przyczyn ich wylegitymowania. 

VII.715.12.2021

Autor informacji: Łukasz Starzewski
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Łukasz Starzewski
Data:
Operator: Łukasz Starzewski