Pełnomocniczka RPO ds. praw osób z niepełnosprawnościami na konferencji inaugurującej Dni Osób z Niepełnosprawnościami w ZUS
14 maja 2025 roku pełnomocniczka Rzecznika Praw Obywatelskich ds. praw osób z niepełnosprawnościami Monika Wiszyńska-Rakowska wzięła udział w ogólnopolskiej konferencji inaugurującej Dni Osób z Niepełnosprawnościami w ZUS pt. „Niepełnosprawność a rynek pracy – jak skutecznie wspierać zatrudnienie i rozwój zawodowy osób z niepełnosprawnościami”.
Podczas wydarzenia rozmawiano o tym: jak różnorodność wpływa na innowacyjność i wyniki firm, w jaki sposób należy przeciwdziałać dyskryminacji oraz jaką rolę pełnią organizacje pozarządowe i samopomocowe w aktywizacji zawodowej i społecznej osób z niepełnosprawnościami.
Monika Wiszyńska-Rakowska była prelegentką podczas panelu pt. „Równe prawa i niezależność – jak przeciwdziałać dyskryminacji?”. W swojej wypowiedzi odniosła się do wyników badań przedstawionych w raporcie RPO. W świetle wyników tych badań, ankietowani najczęściej wskazują na doświadczenie dyskryminacji w sferach objętych najdłużej zakazem dyskryminacji, tj. aktywności zawodowej, a także dostępu i warunków korzystania z zabezpieczenia społecznego. W dalszej części wypowiedzi wskazała, że w świetle postanowień Konwencji o prawach osób z niepełnosprawnością, dyskryminacją jest również odmowa racjonalnego usprawnienia, również w miejscu pracy. Jako przykład takiej sytuacji można wskazać organizację rozmowy o pracę na 1. piętrze i wykluczenie osoby korzystającej z wózka z możliwości ubiegania się o pracę. Wówczas kluczowe jest poszukiwanie rozwiązań indywidualnych, np. przez organizację takiej rozmowy on-line.