Odpowiedź Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych w sprawie klauzul społecznych
W ocenie Rzecznika brakuje mechanizmów pozwalających na skuteczne wykluczenie firmy wyzyskującej pracowników z postępowania o udzielenie zamówienia publicznego. W odpowiedzi na wystąpienie RPO, Prezes Urzędu Zamówień Publicznych przypomniała obowiązujące w tym zakresie regulacje i poinformowała o planowanych zmianach.
Małgorzata Stręciwilk wskazała m.in. na wydane przez Radę Ministrów Zalecenia w sprawie stosowania przez administrację rządową klauzul społecznych. Zobowiązano w nich kierowników jednostek administracji rządowej do analizowania możliwości zastosowania klauzul społecznych we wszystkich postępowaniach o udzielenie zamówienia publicznego, a w szczególności w zakresie usług:
- edukacyjnych i szkoleniowych,
- reklamowych,
- sprzątania budynków i zarządzania mieniem,
- ochroniarskich,
- publikowania i drukowania,
- komputerowych,
- konserwacyjnych i naprawczych,
- telekomunikacyjnych,
- restauracyjnych oraz cateringowych.
Prezes poinformowała, że obecnie trwają prace nad zmianą ustawy Prawo zamówień publicznych mające na celu m. in. wdrożenie dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady. Projekt ustawy został 24 marca 2016 r. skierowany do Sejmu. Przewiduje on w szczególności obowiązek wykluczenia z postępowania o udzielenie zamówienia publicznego:
- osoby fizycznej, która została prawomocnie skazana za przestępstwo przeciwko prawom osób wykonujących pracę zarobkową;
- wykonawcy, wobec którego wydano prawomocny wyrok sądu lub ostateczną decyzję administracyjną o zaleganiu z uiszczeniem podatków, opłat, składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.
Projekt ustawy zakłada także zmianę postanowień ustawowych dotyczących rażąco niskiej ceny. Jeżeli zaoferowana cena lub koszt, lub ich istotne części składowe, wydają się rażąco niskie, to zamawiający zwraca się o udzielenie wyjaśnień (dotyczących w szczególności wyliczenia ceny lub kosztu w odniesieniu do minimalnego wynagrodzenia za pracę i przepisów zabezpieczenia społecznego).
Planowane jest również wprowadzenie obowiązku określenia w opisie przedmiotu zamówienia na usługi albo roboty budowlane wymagań zatrudnienia osób wykonujących wskazane przez zamawiającego czynności na podstawie umowy o pracę.
Ważne linki:
- Wystąpienie RPO do Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych z 1 grudnia 2015 r.
- Odpowiedź Głównego Inspektora pracy z lutego 2016 r. na wystąpienie RPO