Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Obywatel z dłuższą izolacją "kowidową”. RPO interweniuje w sanepidzie

Data:
  • Panu Kamilowi przedłużono 10-dniowy okres izolacji  w związku z potwierdzonym zakażeniem wirusem SARS-CoV-2 po powrocie z zagranicy
  • Powodem jest brak wyniku testu w kierunku wirusa, jaki wykonano u niego pewien czas temu. Izolacja trwa już 17 dni
  • Tymczasem prawo przewiduje zakończenie izolacji pacjenta bez objawów klinicznych po 10 dniach od uzyskania pierwszego dodatniego wyniku testu

Pan Kamil poskarżył się Rzecznikowi Praw Obywatelskich na bezpodstawne przedłużenie okresu izolacji w związku z potwierdzonym zakażeniem wirusem SARS-CoV-2 po jego powrocie z zagranicy.

Przebywa on w izolacji już od 17 dni. Po kolejnej decyzji o przedłużeniu ma się ona skończyć  9 września.

Według skarżącego powodem przedłużenia jest brak wyniku testu w kierunku wirusa SARS-CoV-2, jaki został wykonany u niego pewien czas temu.

Zgodnie z postanowieniami § 4 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Ministra Zdrowia z 25 lutego 2021 r. w sprawie chorób zakaźnych powodujących powstanie obowiązku hospitalizacji, izolacji lub izolacji w warunkach domowych oraz obowiązku kwarantanny lub nadzoru epidemiologicznego, zakończenie izolacji pacjenta bez objawów klinicznych następuje po 10 dniach od uzyskania pierwszego dodatniego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 - chyba, że lekarz podstawowej opieki zdrowotnej przedłuży okres jej trwania.

Ten dziesięciodniowy termin już minął, a mimo to skarżący nadal przebywa w izolacji. Została przedłużona z uwagi na brak ujemnego wyniku testu w kierunku wirusa SARS-CoV-2.

RPO zwrócił się do Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego o zbadanie sprawy i wyjaśnienie, czy rzeczywiście przyczyną, dla której okres izolacji przedłużono, jest brak ujemnego wyniku testu na obecność wirusa. Prosi także o podanie podstawy prawnej przedłużenia izolacji oraz podmiotu, który podjął taką decyzję.

V.7018.892.2021

Autor informacji: Łukasz Starzewski
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Łukasz Starzewski
Data:
Operator: Łukasz Starzewski