Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Ministerstwo Sprawiedliwości zastanawia się nad nagrywaniem czynności notarialnych

Data:
Tagi: notariusze

Minister Sprawiedliwości poważnie rozważa wprowadzenie obowiązku nagrywania czynności notarialnych. Projekt taki przygotowuje senator Lidia Staroń (niez.). Z pomysłem nagrywania czynności notarialnych wystąpił też Rzecznik Praw Obywatelskich w wystąpieniu w sprawie wyłudzania mieszkań pod pretekstem umów pożyczkowych.

Minister Sprawiedliwości rozważa także zaostrzenie kar dyscyplinarnych dla notariuszy, którzy zatwierdzają lichwiarskie umowy – zapowiedział to min. Zbigniew Ziobro na konferencji prasowej poświęconej nowym sposobom walki z lichwą 18 lipca.

Pomysł RPO z nagrywaniem czynności notarialnych jest efektem skarg od osób, które w wyniku niekorzystnych umów w formie aktów notarialnych utraciły prawo do swoich nieruchomości. Ich zdaniem notariusze nie informowali ich o faktycznych skutkach podpisywanego aktu notarialnego i nie reagowali na to, że nieuczciwi kontrahenci zmierzający do przejęcia (czy wręcz wyłudzenia) nieruchomości, wprowadzali ich w błąd.

Problemem jest to, że ustalenie po fakcie, jak naprawdę wyglądała rozmowa u notariusza, jakich informacji i pouczeń on udzielił, jest bardzo trudne. Stąd pomysł nagrywania czynności notarialnych z udziałem dwóch stron (co pomogłoby też samym notariuszom, bo mogliby udowodnić prawidłowość swojego postępowania).

Ważne linki:

Autor informacji: Agnieszka Jędrzejczyk
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Łukasz Starzewski
Data:
Operator: Łukasz Starzewski