Zawartość

Święto „Zero dla Dyskryminacji”

Data: 
2020-03-01
słowa kluczowe: 
 • Nie każdy z nas ma świadomość, czym jest dyskryminacja, nawet jeśli spotyka się z nią w codziennym życiu
 • Jak wynika jednak z przeprowadzonych na zlecenie BRPO badań z 2018 r., aż 27% Polaków ocenia, że należy do grupy, która jest w Polsce narażona na dyskryminację

1 marca obchodzimy święto „Zero dla Dyskryminacji” ustanowione w 2014 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Jest to dobra okazja, by kolejny raz przypomnieć, że w Polsce przed dyskryminacją chroni nas przede wszystkim Konstytucja, której ustęp drugi 32 artykułu jasno precyzuje, że „nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny”.

Jak wynika z badań, wciąż jednak trudno nam jest ocenić, czym jest dyskryminacja. Dzięki licznym kampaniom coraz częściej zauważamy dyskryminację wobec osób o innym kolorze skóry, innym pochodzeniu. Mamy jednak nadal trudności w dostrzeżeniu dyskryminacji np. w wypraszaniu z restauracji osób niewidomych w asyście psa przewodnika lub matek karmiących piersią małe dziecko. Tymczasem dyskryminacja to każde gorsze potraktowanie osoby ze względu na jej cechę osobistą, czyli coś czego nie może ona łatwo zmienić. To gorsze potraktowanie kobiety i mężczyzny znajdujących się w podobnej sytuacji, osoby starszej w stosunku do młodej, osoby wierzącej czy ateisty.

Kwestia nietolerancji i dyskryminacji w pewnym zakresie dotyka każdego z nas. Na podstawie skarg wypływających do Rzecznika Praw Obywatelskich widać, że w Polsce dochodzi niekiedy do dyskryminacji na rynku pracy, np. w kwestii prawa do urlopu ojcowskiego, do dyskryminacji ze względu na wiek przy nakłanianiu do zwolnienia się osób w wieku emerytalnym, do dyskryminacji na rynku usług – kiedy przedsiębiorca precyzuje, że nie będzie wykonywał zleceń na rzecz np. muzułmanów. Zdarza się również, że odnotowujemy przykłady gorszego traktowania Ukraińców w Polsce, osób niewidomych, czy par tej samej płci.

Świętując dzień „Zero dla dyskryminacji”, prezentujemy kilka grafik z przykładami zachowań dyskryminujących. Pamiętaj, jeśli przydarzyła Ci się podobna sytuacja lub jesteś ofiarą dyskryminacji możesz zgłosić swoją skargę do RPO, który pełni funkcję niezależnego organu ds. równego traktowania. Wniosek do Rzecznika jest bezpłatny i nie wymaga zachowania żadnej szczególnej formy.

Galeria

 • granatowa plansza z symbolem splecionych dłoni w kształcie serca

  Międzynarodowy Dzień Bez Dyskryminacji 2020
 • granatowa plansza ze zdjęciem starszej kobiety

  Dyskryminacja ze względu na wiek
 • granatowa plansza z wizerunkiem mężczyzny w średnim wieku

  Dyskryminacja ze względu na wiek
 • granatowa plansza z widokiem na miasto

  Dyskryminacja ze względu na orientację seksualną
 • granatowa plansza ze zdjęciem dzieci wśród kwiatów

  Dyskryminacja ze względu na płeć
 • granatowa plansza ze zdjęciem pracującego mężczyzny na wózku

  Dyskryminacja ze względu na niepełnosprawność
 • granatowa plansza ze zdjęciem kobiety i małego dziecka

  Międzynarodowy Dzień Bez Dyskryminacji 2020
 • granatowa plansza z wizerunkiem młodego mężczyzny

  Dyskryminacja ze względu na pochodzenie, narodowość, rasę
 • granatowa plansza ze zdjęciem kobiety siedzącej na moście

  Dyskryminacja osób transpłciowych
Autor informacji: Dagmara Derda
Data publikacji: 2020-02-28 18:34:06
Osoba udostępniająca: Dagmara Derda
Historia zmian
Data Tytuł Opis Operator
2021-02-26 15:24:12 Święto „Zero dla Dyskryminacji” Dagmara Derda