Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Kto ma prawo zatrzymać się w hotelu w pandemii i jakie są za to kary? – pytania z infolinii Rzecznika Praw Obywatelskich

Data:

Pani prowadzi hotel, pyta czy może przyjąć kierowcę wykonującego transport drogowy. Pyta też, czy karą za pobyt w hotelu osób nieuprawnionych obciąża się tylko właściciela hotelu czy również turystów, którzy zatrzymali się w tym hotelu i tym samym złamali obostrzenia?

Aktualne regulacje dotyczące możliwości prowadzenia działalności hotelowej znajdują się w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 19 marca 2021 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz.U.2021.512 ze zm.), dalej jako „rozp.RM”.

Zgodnie z §  9 ust. 3 rozp.RM, do dnia 3 maja 2021 r. prowadzenie usług hotelarskich jest co do zasady zakazane, z wyjątkami wskazanymi w przepisach.

Poprzez pojęcie „usługi hotelarskiej” rozumie się krótkotrwałe, ogólnie dostępne wynajmowanie domów, mieszkań, pokoi, miejsc noclegowych, a także miejsc na ustawienie namiotów lub przyczep samochodowych oraz świadczenie, w obrębie obiektu, usług z tym związanych. Definicja ta zawarta jest w art. 3 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o usługach hotelarskich oraz usługach pilotów wycieczek i przewodników turystycznych (t.j. Dz.U.2020.2211).

Przepisy rozporządzenia RM przewidują jednak szereg wyjątków od zakazu prowadzenia działalności hotelarskiej, które zawarte są w § 9 ust. 3 pkt 1 – 53 rozp.RM. Do wskazanych wyjątków należy m.in. prowadzenie działalności hotelarskiej dla kierowców wykonujących transport drogowy.

Fakt wykonywania transportu drogowego winien być potwierdzony stosowanym dokumentem, w tym przypadku powinien być to dokument wystawiony przez pracodawcę (§ 9 ust. 4 pkt.2 rozp.RM).

Zakaz prowadzenia usług hotelarskich dotyczy przedsiębiorców, bądź osób wykonujących te usługi zarobkowo w związku z tym, jedynymi osobami, które mogą zostać ukarane w związku z prowadzeniem takiej działalności wbrew zakazom, są jedynie oni. Turyści korzystający z tego typu usług nie mogą być z tego powodu ukarani, o ile nie są przez nich jednocześnie łamane inne ograniczenia, nakazy bądź zakazy.

Przedsiębiorcy, którzy nie przestrzegają obostrzeń muszą się niestety liczyć z dodatkowymi kłopotami. Zgodnie z par. 16 Regulaminu ubiegania się o udział w programie rządowym „Tracza Finansowa 2.0” Polski Fundusz Rozwoju może wypowiedzieć umowę subwencji finansowej w każdym czasie w okresie jej obowiązywania w trybie natychmiastowym, bez zachowania jakiegokolwiek okresu wypowiedzenia, w przypadku naruszenia przez beneficjenta, w zakresie prowadzonej działalności gospodarczej, ograniczeń, nakazów i zakazów ustanowionych w związku z wystąpieniem stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 46a i art. 46b pkt 1 – 6 i 8 – 12 ustawy o zwalczaniu chorób zakaźnych. Mogą więc dodatkowo stracić dofinansowanie, które otrzymali w ramach tego programu.

Stan prawny na dzień: 26.04.2021r.

Autor informacji: Wydział Przyjęć Interesantów
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Agnieszka Jędrzejczyk