Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Koronawirus. RPO pyta o warunki w miejscu zbiorowej kwarantanny w Kielcach

Data:
  • Jedna łazienka na piętro, a w niej tylko dwa prysznice; brak środków ochrony osobistej – tak media opisują miejsce kwarantanny zbiorowej w Kielcach
  • RPO pyta lokalne władze, jakie działania podjęto, by zapewnić bezpieczeństwo sanitarne osób objętych kwarantanną oraz pracowników obsługi

Miejsca kwarantanny zbiorowej powinny gwarantować minimalne standardy warunków pobytu oraz praw osób w nich przebywających. Określają je zarówno przepisy krajowe, jak i  międzynarodowe.

Media donoszą o złych warunkach, jakie mają osoby wracające z zagranicy, które poddano kwarantannie zbiorowej w internacie Zespołu Szkół Elektrycznych w Kielcach.

W artykule lokalnego dodatku  „Gazety Wyborczej” pt. „Fatalne warunki w kieleckiej kwarantannie. „Przyjechaliśmy zdrowi, a wrzucono nas do zarażalni” wskazano na brak środków ochrony osobistej osób odbywających kwarantannę i pracowników ochrony. Ponadto muszą oni korzystać z jednej łazienki na piętro, w której są tylko dwa prysznice i cztery umywalki.

RPO podkreśla, że zbyt małe przestrzenie w stosunku do liczby osób, brak testów, by zdiagnozować osoby w kwarantannie i odseparować nosicieli wirusa COVID-19 oraz niewystarczająca liczba łazienek i środków ochrony osobistej, mogą powodować niemożliwość zachowania wymogów sanitarnych.

BPK.7012.2.2020

Załączniki:

Autor informacji: Łukasz Starzewski
Data publikacji: 2020-04-09 11:12:51
Osoba udostępniająca: Łukasz Starzewski
Data: 2020-04-21 15:01:04
Operator: Łukasz Starzewski