Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Koronawirus. Prokuratorzy prosili o środki ochrony. Odesłano ich do sekcji zwłok

Data:
  • Prokuratorzy z całej Polski jeszcze w marcu apelowali do przełożonych o dodatkowe środki ochrony osobistej
  • Bez przyłbic, masek, rękawiczek i kombinezonów mogą być bowiem podczas oględzin miejsc zbrodni, czy sekcji zwłok poważnie zagrożeni koronawirusem
  • Czworo stołecznych prokuratorów, którzy podpisali się pod tym apelem, skierowano do dyżurów przy sekcjach zwłok
  • Takie działania Prokuratora Okręgowego w Warszawie nie powinny być akceptowane przez zwierzchników służbowych

W warunkach epidemii zapewnienie bezpieczeństwa zdrowotnego prokuratorów podczas czynności służbowych ma dla nich podstawowe znaczenie.

Prokuratorzy z całej Polski jeszcze w marcu zwrócili się z apelem do szefów Prokuratur Okręgowych o przydział dodatkowych środków ochrony osobistej. Wskazywali, że bez przyłbic, masek, rękawiczek czy kombinezonów mogą być poważnie zagrożeni koronawirusem podczas oględzin miejsc zbrodni, czy sekcji zwłok.

W ocenie RPO ich działania były podejmowane w interesie publicznym. Działali jako tzw. sygnaliści czyli osoby sygnalizujące nieprawidłowości w interesie publicznym. Dlatego powinni zostać objęte szerszą ochroną. zgodnie z zaleceniami Komitetu Ministrów Rady Europy z 30 kwietnia 2014 r. w sprawie ochrony sygnalistów.

Tymczasem czwórka prokuratorów warszawskiej Prokuratury Okręgowej, którzy podpisali się pod tym apelem, została skierowana do dyżurów sekcyjnych  w Zakładzie Medycyny Sądowej, do których dotychczas byli kierowani zasadniczo prokuratorzy rejonowi.

Takie działania Prokuratora Okręgowego w Warszawie nie powinny być akceptowane przez zwierzchników służbowych. Prawo do bezpiecznych i higienicznych warunków pracy gwarantowane jest przez art. 66 Konstytucji. Jedną z podstawowych zasad prawa pracy jest zasada bezpiecznej i higienicznej pracy (art. 15 Kodeksu pracy).

Obecnie wykonywanie przez prokuratorów czynności służbowych odbywa się często w warunkach zagrożenia dla życia i zdrowia pracowników. Pracodawca  jest zaś obowiązany organizować pracę w sposób zapewniający bezpieczne i higieniczne warunki pracy.

Zastępca RPO Stanisław Trociuk zwrócił się do prokuratora krajowego Bogdana Święczkowskiego o informacje o sposobie zapewnienia prokuratorom i pracownikom prokuratur bezpiecznych i higienicznych warunków pracy.

III.7050.12.2020

Załączniki:

Autor informacji: Łukasz Starzewski
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Łukasz Starzewski
Data:
Operator: Łukasz Starzewski