Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Koronawirus. MEN: zawieszenie kierowania nieletnich do MOW byłoby sprzeczne z przepisami

Data:
  • Młodzieżowe Ośrodki Wychowawcze nie wstrzymują przyjmowania nowych wychowanków; wnioskowanie o zawieszenie ich kierowania do tych placówek jest sprzeczne z przepisami
  • Tak MEN odpowiedziało na apel RPO  o zabezpieczenie wychowanków i pracowników MOW w związku z epidemią
  • Zdaniem RPO dziś zadania edukacyjne i wychowawcze powinny ustąpić pierwszeństwa kwestiom bardziej istotnym

MEN  podkreśla, że zapewnienie bezpiecznych warunków pobytu to obowiązek dyrektorów MOW, działających w porozumieniu z organami prowadzącymi.

Ministerstwo deklaruje, że w celu zwiększenia bezpieczeństwa w MOW m.in. zawieszono odwiedziny, a urlopowanie wychowanków ograniczone.  Wsparcia wychowankom udzielają pedagodzy i psycholodzy.

W przypadku pojawienia się osoby zarażonej, placówka oraz wszyscy wychowankowie winni zostać poddani 14-dniowej kwarantannie. Informacja, że ktoś podejrzewa u siebie chorobę zakaźną,  czy mógł mieć kontakt z osobą chorą zakaźnie itp.  stanowi podstawę poddania jej badaniom lekarskim.

Zdaniem MEN niedopuszczalne jest wysyłanie wychowanków do domów rodzinnych, bowiem jest to działanie sprzeczne z prawem.

RPO został również zapewniony przez Marzenę Machałek, sekretarz stanu w MEN, że resort zaopatrzył młodzieżowe ośrodki wychowawcze w płyny dezynfekujące.

VII.7037.51.2020

Załączniki:

Autor informacji: AnetaKosz
Data publikacji: 2020-04-08 12:21:07
Osoba udostępniająca: Agnieszka Jędrzejczyk
Data: 2020-11-04 14:19:40
Operator: Agnieszka Jędrzejczyk