Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Koronawirus. Kolejki do szczepień i podstawa prawna formularza do zapisania się na szczepienia  – RPO do min. Dworczyka

Data:
Tagi: Szczepienia
  • Od 1 kwietnia, kiedy rząd na chwilę otworzył możliwość rejestrowania się na szczepienia tym, którzy wcześniej zgłosili taką wolę w rządowym serwisie, RPO próbuje dowiedzieć się o podstawę takiego dzielenia obywateli (na tych, którzy się zgłosili, i tych, którzy tego nie zrobili).
  • RPO dostał już wyjaśnienia od koordynatora szczepień Michała Dworczyka. Tłumaczy on, że chodzi o to, by jak najszybciej zaszczepić jak najwięcej obywateli.

RPO nie ustaje jednak w dociekaniach: w piśmie z 16 kwietnia 2021 r. zwrócił uwagę, iż w przyjętych przez rząd zasadach realizacji szczepień brak jest podstawy prawnej do wdrażania kolejności szczepień przeciw COVID-19 w zależności od zgłoszenia wcześniejszej chęci zaszczepienia. Do Rzecznika Praw Obywatelskich dotarły zaś sygnały o nagłych zmianach w harmonogramie szczepień przeciw COVID-19.

1 kwietnia po północy została uruchomiona rejestracja dla tych osób, które zgłosiły wcześniejszą chęć szczepienia przez internetowy formularz. Powyższa wiadomość nie została ogłoszona oficjalnie, co wywołało dezorientację obywateli. Do Biura Rzecznika zwracali się ludzie, którzy co prawda w zimie nie zgłosili chęci szczepienia, ale wiosną chcieli się zaszczepić: w systemie nie było dla nich skierowań. Docierały do Rzecznika również skargi Obywateli, że przy uruchamianiu rejestracji dla grupy 18-39 lat priorytetowo miały być traktowane osoby, które przez formularz online zgłosiły chęć szczepienia, co dotyczyło również osób w wieku 40-59 lat.

Kolejnym zagadnieniem są problemy związane z zamknięciem przez Rząd, bez uprzedzenia, w marcu strony https://www.gov.pl/web/szczepimysie/zgloszenia, na której można było zadeklarować chęć zaszczepienia się.

Na te wszystkie wątpliwości min. Dworczyk odpowiedział, że uruchomienie formularza w styczniu miało jedynie charakter profrekwencyjny. RPO zauważa jednak, że nie tłumaczy to tych wszystkich problemów prawnych i faktycznych w dostępie do szczepionki.

V.7018.82.2021

Załączniki:

Autor informacji: Agnieszka Jędrzejczyk
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Łukasz Starzewski