Konferencja o problemach seniorów cierpiących na depresję
23 lutego obchodzimy Dzień Walki z Depresją. Z tej okazji na Uniwersytecie SWPS w Warszawie odbyła się konferencja inaugurująca czwartą edycję kampanii „Twarze depresji. Nie oceniam. Akceptuję”.
W Polsce na depresję cierpi ponad półtora miliona Polaków. Niestety wciąż większość osób nie podejmuje walki z tą śmiertelnie niebezpieczną chorobą, która coraz częściej dotyka również seniorów. O tym jak sobie z nią radzić i jak wspierać osoby cierpiące na tę chorobę mówili:
- Barbara Wilewska-Bober – ambasadorka kampanii
- Prof. Piotr Gałecki – krajowy konsultant w dziedzinie psychiatrii
- Elżbieta Karasek - przedstawicielka Biura Rzecznika Praw Dziecka
- Marta Drabek – psycholog
- Joanna Chatizow – prezes Stowarzyszenia Aktywnie Przeciwko Depresji
- Wiesława Borczyk – prezes Ogólnopolskiej Federacji Stowarzyszeń Uniwersytetów Trzeciego Wieku
- Joanna Mielczarek – dyrektor Stowarzyszenia „mali bracia Ubogich”
- Anna Jurkiewicz – wiceprezes Fundacji ITAKA
- Bożena Dykiel – ambasadorka kampanii
W dyskusji wziął również udział zastępca RPO Krzysztof Olkowicz, który mówił o działaniach podejmowanych przez Rzecznika Praw Obywatelskich na rzecz osób starszych. Zauważył, że na świecie problemy seniorów są rozwiązywane systemowo, niestety w Polsce wciąż brakuje takiego kompleksowego podejścia. Przypomniał, że niedawno Biuro RPO wydało publikację System wsparcia osób starszych w środowisku zamieszkania, w której przedstawiono najlepsze rozwiązania, które warto wprowadzać w lokalnych społecznościach.
- Gdzie każdy z nas czuje się bezpiecznie? W naszym własnym domu. To dlatego tak ważne jest właśnie zbudowanie systemu wsparcia środowiskowego – zaznaczył Krzysztof Olkowicz.
Zastępca RPO zwracał też uwagę na problemy osób starszych, które przebywają w domach pomocy społecznej. Te placówki (od tego roku również prywatne) są wizytowane przez przedstawicieli Krajowego Mechanizmu Prewencji Tortur. Jak pokazuje praktyka, w DPS-ach bardzo rzadko zatrudnieni są psycholodzy, czy psychiatrzy, a więc Ci na których pomoc mogliby liczyć seniorzy cierpiący na depresję. Warto zwrócić na to uwagę, gdy decydujemy się na wybór placówki dla bliskiej nam osoby.
- Musimy pamiętać, że takie rozwiązania i cały system jaki dziś stworzymy, w przyszłości będzie dotyczył nas samych. To kolejny powód, aby nie pomijać problemów osób starszych w debacie publicznej – podsumował zastępca RPO.
Uczestnicy spotkania zwracali uwagę, że depresja u seniorów jest często mylona z objawami demencji. Tymczasem problem jest ogromny, szczególnie dlatego że depresja bardzo często prowadzi do samobójstwa.
W 2015 roku ponad 5,5 tysiąca Polaków popełniło samobójstwo, z czego prawie dwa tysiące stanowili seniorzy (z grupy „60+”) – wynika z danych Komendy Głównej Policji. Nie za każdym z tych dramatów stała depresja, ale niestety jest ona odpowiedzialna za bardzo wiele zamachów samobójczych.
Co ciekawe, w przypadku nastolatków cierpiących na depresję często dochodzi do kilku prób samobójczych, natomiast w przypadku osób dorosłych pierwsza próba samobójcza jest zwykle udana.
Uczestnicy konferencji zgodnie podkreślali, że jednym z poważnych problemów osób starszych, który przyczynia się do depresji jest samotność. Dlatego tak ważna jest aktywizacja seniorów. Bardzo ważną rolę mogą odgrywać uniwersytety trzeciego wieku. Jednak jak wskazywała Wiesława Borczyk czasami to nie wystarczy. Potrzebna jest współpraca bardzo wielu instytucji i organizacji, w tym zaangażowanie samorządów, które w znacznym stopniu odpowiadają za realizację polityki senioralnej.
Bożena Dykiel wskazywała natomiast, że Polacy powinni być bardziej otwarci na drugiego człowieka, na jego problemy. Podkreślała, że czasem wystarczy zwykła rozmowa, by ktoś poczuł się lepiej. Zachęcała też seniorów do większej aktywności fizycznej.
Kampania „Twarze depresji. Nie oceniam. Akceptuję”
W czwartej edycji ambasadorami kampanii „Twarze depresji. Nie oceniam. Akceptuję” są aktorzy i dziennikarze: Bożena Dykiel, Teresa Lipowska, Ewa Błaszczyk, Krystyna Czubówna, Wiktor Zborowski, Jarosław Gugała i Maciej Orłoś. Kampania została zorganizowana przez: Stowarzyszenie Aktywnie Przeciwko Depresji, Fundację ITAKA – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych, Stowarzyszenie „mali bracia Ubogich” oraz Ogólnopolską Federację Stowarzyszeń Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Pomysłodawczynią kampanii jest dziennikarka Anna Morawska-Borowiec.
Rzecznik Praw Obywatelskich już po raz czwarty objął honorowym patronatem kampanię „Twarze depresji. Nie oceniam. Akceptuję”. Poprzednie edycje skupiały się na depresji u dorosłych, u dzieci, a także depresji okołoporodowej.