Konfederacja Pracodawców Lewiatan angażuje się w społeczną kampanię na rzecz płacenia alimentów

Data:

Konfederacja Lewiatan, która uczestniczy w pracach Zespołu ds. Alimentów Rzecznika Praw Obywatelskich i Rzecznika Praw Dziecka, zareagowała na apel Zespołu, by uświadamiać Polakom, że rodzice mają obowiązek utrzymywać swoje dzieci.

„Pragnę pozytywnie odpowiedzieć na wystosowany w piśmie apel o przeprowadzenie kampanii społecznej uświadamiającej przedsiębiorców o konieczności eliminowania zachowań sprzyjających unikaniu płacenia alimentów. Konfederacja Lewiatan chętnie przeprowadzi taką kampanię we współpracy z Rzecznikiem Praw Obywatelskich i Rzecznikiem Praw Dziecka. Wydaje się także wskazane, aby kampanię tę połączyć z działaniami podejmowanymi w tym obszarze przez Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej” – napisała prezydentka konfederacji Lewiatan Henryka Bochniarz.

RPO i RPD zaapelowali o przeprowadzanie kampanii uświadamiającej konieczność legalnego zatrudniania pracowników. Bo to właśnie pozwoliłoby osobom zobowiązanym na uiszczanie alimentów i pomoc własnym dzieciom. W praktyce bowiem jednym z problemów w zakresie niealimentacji może być ukrywanie przez pracodawców dochodów wypłacanych pracownikom.

W Polsce nawet 300 tys. rodziców nie płaci na swoje dzieci. Powołany przez RPO i RPD Zespół analizuje przyczyny, które doprowadziły do takiego stanu rzeczy, i proponuje rozwiązania.

Alimentów nie płacą głównie ojcowie, ale to nie jest sprawa samych ojców. Ani samych matek. To sprawa rodziców, dziadków, sąsiadów, przyjaciół, kolegów z pracy, szefów, nowych partnerów życiowych…

Tylko część osób zobowiązanych do alimentów nie płaci ich, bo nie ma z czego. Bardzo poważnym czynnikiem zidentyfikowanym przez Zespół jest społeczne przyzwolenie na niepłacenie alimentów, uzależnienie tego, czy się utrzymuje swoje dziecko, od stanu relacji z byłym partnerem. Tymczasem – jak podkreślają eksperci Zespołu - alimenty po prostu trzeba płacić, dla dobra dzieci, a nie byłych partnerów/partnerek, żon/mężów.

Dlatego, odpowiadając na apel Zespołu, Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zapowiedziała na jesień kampanię społeczną na rzecz płacenia alimentów.

Autor informacji: Dyrektor Zespołu Wykonywania Kar
Data publikacji: 2016-08-31 08:34:14
Osoba udostępniająca: Agnieszka Jędrzejczyk