Jak poprawić dostęp nieletnich do obrońcy – wystąpienie RPO do samorządów prawniczych
Przedstawiciele Krajowego Mechanizmu Prewencji Tortur BRPO wizytując zakłady poprawcze i schroniska dla nieletnich otrzymali skargi na jakość pracy obrońców z urzędu. Nieletni sygnalizowali też, że pierwszy kontakt z obrońcami mieli dopiero na sali sądowej.
W ocenie Rzecznika Praw Obywatelskich fizyczny dostęp osoby pozbawionej wolności do obrońcy, niezależnie od jego roli w przygotowaniu obrony w postepowaniu karnym lub zapewnieniu pomocy prawnej, stanowi podstawową gwarancję chroniącą taką osobę przed torturami i przemocą. Prawo dostępu do obrońcy powinno być zagwarantowano od początku zatrzymania.
Dlatego RPO 21 grudnia 2017 r. zwrócił się do Prezesa Naczelnej Rady Adwokackiej i Prezesa Krajowej Rady Radców Prawnych o działania edukacyjne, uświadamiające adwokatom, radcom prawnym i aplikantom ich rolę w zapobieganiu torturom.
Rzecznik przypomniał standardy i rekomendacje międzynarodowych instytucji monitorujących sytuację osób pozbawionych wolności - Podkomitetu ONZ do Spraw Zapobiegania Torturom oraz Innemu Okrutnemu, Nieludzkiemu lub Poniżającemu Traktowaniu albo Karaniu (SPT) oraz Europejskiego Komitetu ds. Zapobiegania Torturom oraz Nieludzkiemu i Poniżającemu Traktowaniu albo Karaniu (CPT).
Zachęcił też samorządy zawodowe do wykorzystywania w działalności dydaktycznej Podręcznika skutecznego badania i dokumentowania tortur oraz innego okrutnego, nieludzkiego lub poniżającego traktowania albo karania (Protokołu Stambulskiego).