Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Dzień Dziecka – czas radości i refleksji

Data:
Tagi: kalendarium

Dzień Dziecka powinien być wyjątkowym świętem dla nas wszystkich. To jedna z tych okazji, kiedy radość i dumę z najmłodszych obywateli powinniśmy łączyć z refleksją i troską o ich przyszłość.

Z jednej strony okres dzieciństwa powinien wiązać się z dobrą zabawą, poczuciem szczęścia i bezpieczeństwa. Jednocześnie powinniśmy jednak zastanowić się, jak przebiega edukacja młodych ludzi i czy respektowane są ich prawa.

Edukacja to najlepsza inwestycja w przyszłość i sposób okazania, że zależy nam na przyszłych pokoleniach oraz ich dobrobycie. Jako Rzecznik Praw Obywatelskich regularnie upominam się o to, aby każdy młody obywatel miał dostęp do wiedzy. Możliwość edukacji powinna być równa dla wszystkich oraz pozbawiona elementów  dyskryminacji i uprzedzeń. Jednocześnie należy zadbać, aby kształcenie odbywało się na odpowiednim poziomie, w odpowiedniej formie, zawsze wszechstronnej i uwzględniającej najnowsze osiągnięcia nauki. Czas pandemii pokazuje, jak ważne jest zagwarantowanie równego dostępu do edukacji w warunkach nauczania zdalnego.

Przemyślany, starannie opracowany proces edukacji gwarantuje szybszy wzrost świadomości zdrowotnej, społecznej i obywatelskiej. Edukacja to inwestycja w kapitał społeczny oraz metoda kształcenia przyszłych pokoleń dojrzałych obywateli, którzy będą w stanie wziąć odpowiedzialność za kształt wspólnoty – lokalnej, narodowej, europejskiej czy globalnej. Nie ulega też wątpliwości, że bezpieczeństwo dzieci zależy od znajomości ich praw i dbałości o ich przestrzeganie. Odpowiednia wiedza i świadomość mogą pomóc uniknąć wielu dziecięcych krzywd.

Z okazji Dnia Dziecka życzę wszystkim dzieciom, także jako ojciec, wspaniałego dnia i wspaniałego dzieciństwa.

Adam Bodnar

Autor informacji: Dyrektor Zespołu Kontaktów z Mediami i Komunikacji Społecznej
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Agnieszka Jędrzejczyk
Data:
Operator: Agnieszka Jędrzejczyk