Alternatywy do detencji. Wizyta studyjna delegacji tureckiej w Biurze RPO
9 kwietnia 2025 r. w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich z wizytą studyjną przebywała delegacja tureckich instytucji i organizacji zajmujących się migracjami. Głównym tematem spotkania były alternatywy do detencji wobec cudzoziemców.
Delegację przyjęli główny koordynator ds. współpracy strategicznej w BRPO Maciej Grześkowiak oraz naczelnik Wydziału Praw Migrantów i Mniejszości Narodowych Marcin Kusy z Zespołu do spraw Równego Traktowania. W składzie delegacji znaleźli się m.in. przedstawiciele Międzynarodowej Organizacja ds. Migracji (IOM), przedstawiciele prowincjonalnych Dyrekcji ds. Zarządzania Migracjami w Ankarze, Erzurum, Istambule, a także ośrodków deportacyjnych w Istambule i Edirne.
Podczas spotkania przedstawiciele Rzecznika pokrótce przedstawili sytuację związaną z migracjami przymusowymi w Polsce, w szczególności w odniesieniu do statusu uchodźców z Ukrainy, a także migrantów przekraczających granicę polsko-białoruską. Przedstawiciele Rzecznika opisali działania podejmowane przez Rzecznika w odniesieniu do obu sytuacji migracyjnych, a także stanowiska zajęte przez Rzecznika w odniesieniu do poszczególnych aspektów tych sytuacji.
W dalszej części rozmowa dotyczyła detencji administracyjnej cudzoziemców oraz środków alternatywnych do niej. W szczególności mowa była o tym, że detencja w polskim porządku prawnym traktowana jest jako środek o charakterze ostatecznym, jednak po rozpoczęciu kryzysu na granicy polsko-białoruskiej istniała pewna tendencja do traktowania jej jako środka domyślnego dla dużej części osób przekraczających tę granicę.