Warsztaty dla aktywistów z dostępności kampanii wyborczej w Biurze RPO
Jak zadbać o dostępną kampanię wyborczą? 11 lutego 2025 osoby pracujące w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich i Państwowym Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przeprowadziły wspólnie warsztaty dotyczące dostępności kampanii wyborczej.
- Spotkanie na piętrze w budynku bez windy;
- Spoty bez tłumaczenia na polski język migowy;
- Niedostępne strony www komitetów wyborczych.
To przykłady braku dostępności kampanii wyborczej. Utrudniają one osobom z niepełnosprawnościami poznanie osób kandydujących, blokują dostęp do informacji o ich programach, uniemożliwiają podjęcie świadomej decyzji.
W czasie warsztatów omówiono dostępność spotkań z kandydującymi na prezydenta, dostępność materiałów wyborczych oraz dostępność stron internetowych komitetów wyborczych. Osoby uczestniczące dowiedziały się, czego mogą wymagać w zakresie dostępności. Przećwiczyły pisanie wniosków o zapewnienie dostępności. Dowiedziały się, jak skutecznie składać skargi do PFRON na brak zapewnienia dostępności. Jak zwracać się z wnioskiem o interwencję do RPO.
Dostępne wybory to nie tylko dostępne lokale wyborcze. To również poprzedzająca dzień wyborów wielomiesięczna kampania wyborcza. Komunikacja osób kandydujących z wyborcami powinna uwzględniać potrzeby wszystkich uprawnionych do głosowania. Warto wiedzieć, jak się o to prawo upominać.
– Wybory są świętem demokracji. Osoby z niepełnosprawnościami chcą i mają prawo w nich uczestniczyć na równi z innymi – apelował Marcin Wiącek po kontroli dostępności lokali wyborczych przeprowadzonej przez BRPO w 2024 roku.