Biuletyn Informacji Publicznej RPO

II Kongres Praw Obywatelskich 14-15 grudnia 2018.

Data:
,

Na Kongres przyjechało 1500 osób z calego kraju. Rozmawialiśmy na 43 toczących się równolegle sesjach, przy pełnych salach. Staliśmy pod scianami, siedzieliśmy na podłodze. Dyskutowaliśmy. Twittowaliśmy #PorozmawiaMY. Teraz RPO zajmie się spisywaniem postulatów - zarejestrowani na Kongres uczestnicy dostaną je mailem, ogłosimy je też na konferencji prasowej. Już teraz można czytać pisane na bieżąco przez pracowników Biura RPO relacje z paneli. Zamieściliśmy też nagrania wideo sesji plenarnych.

- Państwo tu przyszli nie po pomoc, ale po moc. Wszyscy mamy w sobie tę moc, tylko potrzebujemy instrukcji i wsparcia. Niech zatem ta moc będzie z Państwem – mówił RPO Adam Bodnar, podsumowując II Kongres Praw Obywatelskich.

Były to dwa niezwykle intensywne dni obrad nad kondycją praw człowieka. Kongres stał się ważny dzięki Państwu, którzy w nim uczestniczyliście. Mamy prawo domagać się, aby prawa obywatelskie  egzekwować i żeby istniały instytucje, które je gwarantują. Musimy przekonać do nich innych obywateli. Musimy też przekraczać podziały. Prawa są przede wszystkim dla słabszych i tego dotyczyły  liczne panele. Prawa człowieka mają łączyć a nie dzielić. Wolne sądy muszą być sprawnymi sądami. 

  • Po I Kongresie powstał zestaw 54 rekomendacji. To było nasze wspólne zobowiązanie, dlatego po prawie roku  chcemy Państwa poinformować, co udało (a co się nie udało) z tym zrobić. Załączony dokument zawiera przede wszystkim opis działań RPO, ale nie tylko.
 

Ważne linki:

Załączniki:

Autor informacji: Agnieszka Jędrzejczyk
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Mariusz Masłowiecki - BIP
Data:
Operator: Mariusz Masłowiecki - BIP