Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Wspólna akcja informacyjna RPO i Rzecznika Finansowego: „Masz kłopot z pożyczką frankową? Dowiedz się, co możesz zrobić”

Data:
,

Od stycznia 2017 r. Rzecznik Praw Obywatelskich wraz z Rzecznikiem Finansowym organizują akcję informacyjną w dziewięciu miastach w Polsce: w Bydgoszczy, Częstochowie, Gdańsku, Katowicach, Kielcach, Lublinie, Słupsku, Szczecinie i Wrocławiu. Pierwszy dyżur – we Wrocławiu 13 stycznia

 

Spotkanie w  Szczecinie odbyło się 27 lutego w sali Okręgowej Rady Adwokackiej przy  Placu Batorego 3.

 

Kredyty „frankowe” spędzają sen z powiek wielu ludziom. Umowy zawierają często klauzule, które są niejasne, niejednoznaczne i nieczytelne dla klientów. Niektóre z tych klauzul można podważać jako niedozwolone. Ale do pomocy potrzeba prawników specjalizujących się w prawie bankowym.

W rozwiązywaniu problemu może pomóc wiele instytucji. RPO i RF porozumieli się, by – dzięki sieci Biur Terenowych Rzecznika Praw Obywatelskich informacje ekspertów z Warszawy były łatwiej osiągane w całym kraju.

Rzecznik Finansowy wspiera ludzi – na każdym etapie sporu z instytucją finansową. Od poradnictwa telefonicznego i mailowego, przez oficjalne postępowania interwencyjne i polubowne, aż po wspieranie klientów na etapie postępowania sądowego tzw. istotnymi poglądami w sprawie. 

Chodzi nam o to, by z tą informacją dotrzeć do szerokiego kręgu osób zainteresowanych.

Bo wiedząc, jakie są możliwości działania, „frankowicze” będą mogli podjąć właściwe w ich sytuacji działania i poprawić swój los.

 

UWAGA, to nie będą porady indywidualne, ale wykład połączony z możliwością zadawania pytań

Na spotkania organizowane w różnych miastach od połowy stycznia przychodzi bardzo dużo osób. Wszystkich chętnych ekspert nie jest w stania wysłuchać indywidualnie.

Tymczasem dla osób, które nie podjęły jeszcze żadnych kroków, ważne jest przede wszystkim dowiedzenie się, jak uruchomić BEZPŁATNĄ FACHOWĄ pomoc Rzecznika Finansowego (to nowa instytucja, powołana w 2015 r. właśnie po to, by stać po stronie klientów instytucji finansowych).

To wspólnie z nim RPO prowadzi tę akcję.

Rzecznik Finansowy może pomóc dopiero wtedy, kiedy kredytobiorca wyczerpie wszystkie dostępne mu możliwości rozwiązania problemu. Może więc pomóc dopiero wtedy, kiedy złożymy w banku reklamację, a bank jej nie uwzględni.

Dlatego najważniejsze jest dowiedzieć się, jak się składa reklamację, jak wygląda postępowanie reklamacyjne i jaką następnie pomoc może zaproponować Rzecznik Finansowy.

Ponieważ większość osób, które przychodzą na nasze spotkania informacyjne, nie rozpoczęła jeszcze postępowania reklamacyjnego, SPECJALNIE DLA NICH organizujemy wykład-seminarium z możliwością zadawania pytań. To spotkanie, które trwa ok. godziny, i po którym można jeszcze dopytać się o szczegóły.

·         Jeśli wszyscy nie zmieścimy się w sali, wykład zostanie powtórzony

Kiedy i gdzie?

Eksperci Rzecznika Finansowego czekają w Biurach Pełnomocników Terenowych RPO

  • we WROCŁAWIU - ul. Wierzbowa 5, 50-056 Wrocław, 13 stycznia 2017 r. (piątek), godz.  10:15 – 14:15
  • w KATOWICACH  - ul. Jagiellońska 25, 40-032 Katowice, 25 stycznia 2017 r. (środa), godz.  10:00 – 14:00
  • w GDAŃSKU - aula na Wydziale Prawa Uniwersytetu Gdańskiego, Jana Bażyńskiego 6, Gdańsk Przymorze Uniwersytet, 8 lutego 2017 r. (środa), godz. 11 – 15.

Eksperci Rzecznika Praw Obywatelskich (z Zespołu Prawa Administracyjnego i Gospodarczego z Warszawy) czeka na Państwa w terenowych punktach przyjęć interesantów RPO:

  • w BYDGOSZCZ Y - 20 stycznia 2017 r. (piątek), Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki, ul. Jagiellońska 3 , pokój 28 , od 11:00 do 15:00
  • w CZĘSTOCHOWIE - 23 lutego 2017 r. (czwartek), Urząd Miasta, ul. Śląska 11/13, pokój 108, od 10:00 do 14:00
  • w KIELCACH - 26 stycznia 2017 r. (czwartek), Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego, Al. IX Wieków Kielc 3, pokój 112 , od 10:00 do 14:00  
  • w LUBLINIE -  27 stycznia 2017 r. (piątek), Urząd Miasta, plac Króla Władysława Łokietka 1, pokój 3, od 10:00 do 15:00
  • w SŁUPSKU - 9 lutego 2017 R. (czwartek), Urząd Miasta, Pl. Zwycięstwa 3, pokój 212 (II piętro), od 11.00 do 15.00
  • w SZCZECINIE - 27 lutego 2017 r. (poniedziałek), Okręgowa Rada Adwokacka, plac Batorego 3, od 16:00 do 20:00

Planujemy jeszcze dodatkowe spotkanie we Wrocławiu oraz w Warszawie

Zobacz: raport Rzecznika Finansowego: Klauzule niedozwolone w umowach kredytów „walutowych”. Jeśli nie wszystko jest jasne, pomogą eksperci. Od tego jesteśmy!

Ważne linki:

Załączniki:

Autor informacji: Anna Kabulska
Data publikacji: 2016-12-28 11:58:28
Osoba udostępniająca: Agnieszka Jędrzejczyk