Projekt nowelizacji ustawy o Rzeczniku Praw Obywatelskich – opinia ODIHR
19 stycznia 2016 r. Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do Dyrektora Biura Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie z prośbą o przygotowanie i przesłanie opinii, która dotyczyłaby projektu ustawy o zmianie ustawy o Rzeczniku Praw Obywatelskich oraz niektórych innych ustaw (druk nr 77).
Powyższa kwestia ma bardzo duże znaczenie z punktu widzenia niezależności Rzecznika oraz Zasad Paryskich (Rezolucja 48/134 Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych).
Rzecznik Praw Obywatelskich stoi na straży wolności i praw człowieka i obywatela określonych w Konstytucji oraz w innych aktach normatywnych. Efektywność wykonywania przyznanych Rzecznikowi kompetencji zależy w dużym stopniu od zapewnienia mu niezależności od innych organów państwa. Rzecznik Praw Obywatelskich został akredytowany przy Międzynarodowym Komitecie Koordynacyjnym Narodowych Instytucji Promocji i Ochrony Praw Człowieka Narodów Zjednoczonych ze statusem A, jako instytucja funkcjonująca w pełni w zgodzie z Zasadami Paryskimi. Oznacza to, że uznano pełną niezależność i bezstronność Rzecznika w świetle uniwersalnego standardu międzynarodowego.