Biuletyn Informacji Publicznej RPO

13 września - konferencja "Zaginięcia wśród osób z zespołem otępiennym - jak zapewnić bezpieczeństwo podopiecznym?"

Data:
Tagi: kalendarium

Rzecznik Praw Obywatelskich, Związek Stowarzyszeń Alzheimer Polska, Wydział Poszukiwań i Identyfikacji Osób Biura Kryminalnego Komendy Głównej Policji i Fundacja Itaka - Centrum Poszukiwań Osób Zaginionych zapraszają na konferencję poświęconą zaginięciom wśród osób z zespołem otępiennym, podczas której zastanowimy się jak zapewnić bezpieczeństwo podopiecznym?

To coroczne wydarzenie poświęcone osobom żyjącym z otępieniem i ich rodzinom, opiekunom, które organizowane jest we wrześniu - Światowym Miesiącu Choroby Alzheimera.

Konferencja odbędzie się 13 września 2022 r. (środa) w godz. 11.00-15.00

Podczas konferencji będziemy rozmawiać o zespołach otępiennych, czym się charakteryzują, jak komunikować się z osobą z demencją. Porozmawiamy o skali zjawiska zaginięć wśród osób starszych, w tym z otępieniem i co można zrobić, aby zabezpieczać osoby bliskie przed zaginięciem. Pokażemy także, jak ważna jest wrażliwość społeczeństwa na osoby, które mogą być zagubione, co powinno zwrócić naszą uwagę i jak rozpoznać osobę zagubioną.

Zapoznamy się też z kampanią edukacyjno-informacyjną przeciwko zaginięciom „Nie zgub mnie” prowadzoną przez Siedleckie Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera w partnerstwie z miastem Siedlce, Komendą Miejską Policji w Siedlcach oraz Siedlecką Spółdzielnią Mieszkaniową.

Wydarzenie kierujemy do bliskich osób z zespołem otępiennym, do pracowników ośrodków pomocy społecznej, domów opieki, szpitali i placówek medycznych, a także do funkcjonariuszy Policji, Straży Miejskich, Gminnych, Straży Pożarnej, jednostek samorządu lokalnego i oczywiście wszystkich zainteresowanych tematem.

Wydarzenie transmitowane będzie za pośrednictwem kanału Biura Rzecznika Praw Obywatelskich na YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=nuQ4n1S4Tbs

Już teraz zapraszamy do udziału online i gorąco zachęcamy do organizowania spotkań lokalnych, na które można zaprosić opiekunów osób z otępieniem, miejscowe władze, przedstawicieli Policji, Straży Miejskiej/Gminnej, Straży Pożarnej, organizacji społecznych, instytucji i wspólnego uczestniczenia w wydarzeniu, a przy okazji zastanowienia się co można zrobić, aby poprawić sytuację osób chorujących, w tym ich bezpieczeństwo.

Program konferencji znajduje się poniżej.

Konferencja będzie tłumaczona na język migowy

Ważne linki:

Załączniki:

Autor informacji: Krzysztof Michałowski
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Krzysztof Michałowski
Data:
Opis: Dochodzi informacja o zgłaszaniu organizacji spotkań lokalnych
Operator: Krzysztof Michałowski