Wypadek radiowozu z młodymi dziewczynami. RPO prosi prokuraturę i KSP o informacje
- Po wypadku radiowozu pod Warszawą policjanci mieli nie udzielić pomocy nastolatkom, które nim jechały. Potem okazało się, że jedna z nich odniosła obrażenia
- Zaniepokojenie Rzecznika Praw Obywatelskich budzi zwłaszcza opisany w mediach fakt nieudzielenia pomocy medycznej dwóm nastolatkom, które z niewyjaśnionych powodów były przewożone radiowozem oraz próba ukrycia tego przez funkcjonariuszy
RPO podjął z własnej inicjatywy sprawę dotyczącą wypadku radiowozu w nocy z 2 na 3 stycznia 2023 r.
W związku z przejęciem postępowania dyscyplinarnego wobec funkcjonariuszy od sprawy wypadku przez Komendanta Stołecznego Policji, 16 stycznia 2022 r. Rzecznik Praw Obywatelskich prosi go o wyjaśnienia dotyczące zdarzenia, a także o informacje co do obecnego stanu wszczętych postępowań dyscyplinarnych. Wcześniej RPO pytał o to policję z Pruszkowa.
Prokuraturę Rejonową w Pruszkowie Rzecznik poprosił o informacje o dotychczasowym przebiegu postępowania w tej sprawie. Pyta, jakie czynności procesowe zostały dotychczas podjęte oraz jakie czynności są planowane dalszej kolejności.
Szczególne zaniepokojenie Rzecznika budzi szeroko opisany w mediach fakt nieudzielenia pomocy medycznej nastolatkom poszkodowanym w wypadku, które z niewyjaśnionych powodów były przewożone radiowozem, a także próba ukrycia przez funkcjonariuszy faktu przewożenia radiowozem osób postronnych.
Odpowiedź KSP
Komendant Powiatowy Policji w Pruszkowie 3 stycznia 2023 r. wszczął postępowania dyscyplinarne wobec obu funkcjonariuszy uczestniczących w zdarzeniu i zawiesił jednego z nich (dowódcę patrolu) w czynnościach służbowych na okres 12 miesięcy.
Na podstawie art. 134i ust. 2 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji, Komendant Stołeczny Policji jako wyższy przełożony dyscyplinarny, przejął do prowadzenia przedmiotowe postępowania, które pozostają w toku.
W przedmiotowej sprawie śledztwo jest prowadzone w Prokuraturze Okręgowej w Warszawie.
II.519.19.2023
Załączniki:
- Dokument