Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Podwyżki cen energii cieplnej z kotłowni gazowych. Interwencja RPO

Data:
  • Ludzie muszą więcej płacić za ciepło dostarczane do mieszkań przez przedsiębiorstwa energetyczne eksploatujące kotłownie gazowe
  • Nie mogą one kupować gazu z uwzględnieniem ulg, wobec czego kosztami obciążają spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, a te z kolei podnoszą opłaty za lokale
  • Podwyżki sięgają już wysokości, której mieszkańcy nie są w stanie udźwignąć bez uszczerbku dla innych bieżących potrzeb – wynika ze skarg do Rzecznika Praw Obywatelskich

RPO pisze w tej sprawie do minister klimatu i środowiska Anny Moskwy. Podkreśla, że obywatele skarżą się na nieobjęcie mieszkańców budynków wielolokalowych i niektórych odbiorców wrażliwych ochroną przed drastycznymi podwyżkami cen energii cieplnej, która jest dostarczana przez przedsiębiorstwa eksploatujące kotłownie gazowe.

Na potrzebę stosownych regulacji zwrócono uwagę w uchwale Senatu z 20 stycznia 2022 r. w sprawie ustawy o  szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców paliw w związku z sytuacją na rynku gazu. 

Komisja ds. Energii, Klimatu i Aktywów 25 stycznia 2022 r. wniosła o odrzucenie poprawek Senatu przewidujących objęcie ulgami ustawowymi przedsiębiorstwa energetyczne eksploatujące kotłownie gazowe dostarczające ciepło do gospodarstw domowych. Nie wskazała jednak, co za tym przemawiało.

26 stycznia 2022 r. Sejm uchwalił ustawę o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców paliw gazowych w związku z sytuacją na rynku gaz, odrzucając poprawki Senatu. Ustawa została podpisana przez Prezydenta RP, a następnie opublikowana.

Doprowadziła ona do zróżnicowania sytuacji mieszkańców budynków wielolokalowych. Ochrony przed podwyżkami cen energii cieplnej pozbawiono gospodarstwa domowe, do których ciepło jest dostarczane przez przedsiębiorstwa energetyczne eksploatujące kotłownie gazowe. Nie mogą one kupować gazu z uwzględnieniem ulg przewidzianych w ustawie. W konsekwencji ich kosztami obciążane są spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, które z kolei zmuszone są podnosić opłaty za lokale.

Ze skarg wynika, że podwyżki opłat za lokale sięgają już wysokości, której mieszkańcy nie są w stanie udźwignąć bez uszczerbku dla zaspokojenia innych bieżących potrzeb. Skutków tak drastycznych podwyżek nie zniwelowała ustawa o dodatku osłonowym, a także inne rozwiązania z Tarczy Antyinflacyjnej.

Na konieczność nowelizacji ustawy wskazano również w procedowanym aktualnie w Sejmie projekcie (druk sejmowy nr 2111). W uzasadnieniu  wskazano, że zmiany z 26 stycznia 2022 r.  są  niesprawiedliwe społeczne i świadczą o nierównym traktowaniu mieszkańców budynków wielolokalowych. Za konieczne uznano podjęcie zmiany Prawa energetycznego.

Taki projekt ma na celu poszerzenie katalogu podmiotów objętych dostawą gazu według cen ustalanych w taryfie zatwierdzanej przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki o podmioty używające gaz do produkcji energii cieplnej dostarczanej do spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot mieszkaniowych i innych podmiotów zarządzających wielolokalowymi budynkami mieszkalnymi. 

Zastępca RPO Stanisław Trociuk prosi panią minister o rozważenie  pilnego podjęcia działań legislacyjnych w tym zakresie.

IV.7215.108.2022

Załączniki:

Autor informacji: Łukasz Starzewski
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Łukasz Starzewski
Data:
Opis: Dochodzi odpowiedź MKiŚ
Operator: Łukasz Starzewski
Data:
Operator: Łukasz Starzewski