Pomoc UE na rzecz uchodźców z Ukrainy – także dla organizacji pozarządowych
- Rzecznik Praw Obywatelskich popiera apel o zagwarantowanie wsparcia finansowego z Unii Europejskiej organizacjom pozarządowym pomagającym uchodźcom z Ukrainy
- Ich działalność w tym zakresie zasługuje na najwyższe uznanie
- Jest ona finansowana indywidualnie, często przez prywatne składki czy darowizny, a państwo nie wszystkim udziela dodatkowego wsparcia
- Dlatego w obliczu największego współcześnie kryzysu, z jakim mierzy się Polska, niezbędna jest współpraca
Media poinformowały o apelu polskich organizacji pozarządowych do unijnych komisarzy m. in. Ursuli von der Leyen, szefowej Komisji Europejskiej, aby podczas dystrybucji środków przeznaczonych przez UE na pomoc uchodźcom z Ukrainy uwzględnić także organizacje pozarządowe zaangażowane w udzielanie wsparcia.
W związku z tym Rzecznik Praw Obywatelskich przedstawia ministrowi funduszy i polityki regionalnej Grzegorzowi Pudzie stanowisko w tej sprawie.
Zwraca się zarazem do niego o uwzględnienie tego stanowiska w toku negocjacji z Unią Europejską oraz w ramach prac legislacyjnych.
Od samego początku wojny w Ukrainie polskie organizacje pozarządowe wszelkie możliwe środki, aby zapewnić bezpośrednią pomoc humanitarną zarówno na granicy, w strefie działań wojennych, jak i w polskich miastach i wsiach.
Działania NGO-sów zaczęły się, zanim pomoc uchodźcom została zinstytucjonalizowana. Natychmiast utworzyły pierwsze punkty przyjęcia i informacji, zapewniły opiekę medyczną, pomoc psychologiczną, pomoc prawną, tłumaczenie, zakwaterowanie, opiekę nad dziećmi. Na bieżąco organizują logistykę pomocy w czasie wojny i dowożenia uchodźców ze wschodniej granicy UE do mieszkań na w Polsce. Jednocześnie zapewniają podstawową pomoc, w tym żywność i odzież.
Działalność organizacji pozarządowych zasługuje na najwyższe uznanie. Ich wiedza, doświadczenie i zasoby stanowią nieocenioną wartość dla całego społeczeństwa, zwłaszcza tych najbardziej potrzebujących.
Praca tych organizacji finansowana jest indywidualnie, często przez prywatne składki czy darowizny, a państwo nie wszystkim udziela dodatkowego wsparcia. Dlatego też w obliczu największego współcześnie kryzysu, z jakim mierzy się Polska, tak bardzo potrzebna jest współpraca.
Rzecznik w pełni podziela stanowisko organizacji pozarządowych, apelujących o zagwarantowanie wsparcia finansowego organizacjom pozarządowym zaangażowanych w pomoc dla Ukrainy. W opinii Rzecznika powinny one zostać uwzględnione jako beneficjenci pomocy unijnej na poziomie krajowym.
Wprowadzone do polskiego prawa przepisy powinny pozwalać na uzyskanie wsparcia od chwili rozpoczęcia wojny w Ukrainie, tj. od 24 lutego 2022 r. - zgodnie z zasadą przyjętą w ustawie z 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa - podkreśla Stanisław Trociuk, zastępca RPO.
VII.053.1.2022
Załączniki:
- Dokument