Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Praktyki, wolontariat i staż

Data:

PRAWA CZŁOWIEKA? TO SIĘ PRAKTYKUJE!

 

Rzecznik Praw Obywatelskich

zaprasza studentów III-V roku prawa

na

miesięczne, bezpłatne praktyki wakacyjne

w

Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich w Warszawie

 

Interesują cię prawa człowieka? Chcesz poznać pracę zespołu doświadczonych specjalistów, do których każdego roku obywatele kierują ponad 60 tys. spraw? Nie boisz się wyzwań, gotów jesteś podjąć ważne zadania i uczyć się, jak pomagać ludziom?
Zapraszamy Cię na wyjątkowe praktyki.
Po ich ukończeniu możesz również zostać Ambasadorem Rzecznika Praw Obywatelskich.

ZŁÓŻ APLIKACJĘ JUŻ DZIŚ!

INFORMACJE O METODACH I TECHNIKACH NABORU:

  • analiza aplikacji (list motywacyjny ze wskazaniem Zespołu, w którym kandydat chce odbywać praktyki oraz CV – w formacie EUROPASS),
  • rozwiązanie kazusów,
  • rozmowa kwalifikacyjna.

 

TERMIN SKŁADANIA DOKUMENTÓWdo 1 MAJA 2016 r.

Dokumenty można składać osobiście lub przesyłać pocztą na adres:

Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich

Al. Solidarności 77, 00-090 Warszawa

Aplikację można również przesłać mailem na adres:

praktyki@brpo.gov.pl

z dopiskiem,,Nabór-praktyki wakacyjne

Szczegółowy harmonogram i zasady przyjęcia na praktyki znajdą Państwo na stronie:

www.bip.brpo.gov.pl/index.php?md=10807

Dodatkowe informacje można uzyskać także pod nr telefonu: 22 55-17-745.

 

ORGANIZACJA PRAKTYK W OKRESIE WAKACYJNYM

 

Studenci III-V roku prawa z uniwersytetów w całej Polsce mają szansę wzięcia udziału w profesjonalnym programie miesięcznych praktyk w BRPO.

Praktyki są prowadzone w następujących miesiącach: lipiec, sierpień, wrzesień – w każdym z tych miesięcy Biuro przyjmuje 10 praktykantów.

W pierwszym tygodniu praktyk wszyscy studenci wdrażają się w pracę Zespołu Wstępnej Oceny Wniosków. Obserwują w tym czasie przyjęcia Interesantów, poznając specyfikę pracy polegającej na bezpośrednim przyjmowaniu skarg i wniosków obywateli oraz poznają zasady klasyfikowania i rozpoznawania wniosków pod względem przedmiotowym.

 

Kolejne 3 tygodnie każdy ze studentów odbywa praktyki w wybranym przez siebie, zgodnie z zainteresowaniami zespole prawnym (Zespół Prawa Konstytucyjnego, Międzynarodowego i Europejskiego, Zespół Prawa Karnego, Zespół Prawa Cywilnego, Zespół Prawa Administracyjnego i Gospodarczego, Zespół Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego, Zespół "Krajowy Mechanizm Prewencji", Zespół do spraw Wykonywania Kar, Zespół do spraw Równego Traktowania).

 

Każdy dzień praktyk wszyscy studenci rozpoczynają od 1,5 godzinnego spotkania z ekspertem z Biura. Dyrektorzy poszczególnych jednostek oraz wskazani przez nich pracownicy prowadzą krótkie wykłady i warsztaty dla wszystkich studentów z tematu właściwego dla swojej specjalizacji, prowadzonych aktualnie spraw i głównych problemów. Planowane są także:

  1. warsztaty prasowe oraz spotkanie z RPO
  2. spotkania z pracownikami Zespołu Kontaktów z Mediami i Komunikacji Społecznej i Centrum Projektów Społecznych.
  3. Wizyty studyjne w miejscach istotnych z punktu widzenia przestrzegania praw człowieka w Polsce (np. ośrodki dla bezdomnych, Domach Pomocy Społecznej)

 

W ramach praktyk w zespole docelowym studenci w miarę możliwości uczestniczą w codziennej pracy członków zespołu, w tym również w rozprawach, w których biorą udział pracownicy z ramienia RPO, a także w rozprawach przed TK, NSA i SN.

 

Nad sprawnym przebiegiem praktyk wakacyjnych czuwa stały koordynator.

 

Po zakończeniu okresu wakacyjnego i zebraniu opinii o wszystkich studentach, którzy odbyli praktyki w danej edycji praktyk wakacyjnych, komisja złożona z osób wskazanych przez RPO rekomenduje najlepszych kandydatów wśród praktykantów do grona Ambasadorów RPO.

 

 

ORGANIZACJA PRAKTYK I WOLONTARIATÓW
W BIURACH PELNOMOCNIKÓW TERENOWYCH RPO
ORAZ POZA OKRESEM WAKACYJNYM W BRPO W WARSZAWIE

 

Zasady organizacji praktyk, stażu i wolontariatu w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich reguluje zarządzenie Nr 19/2015 Rzecznika Praw Obywatelskich z dnia 26 czerwca 2015 r. w sprawie organizacji i zasad odbywania praktyk, wolontariatu oraz stażu w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich z późn. zm.

W Biurach Pełnomocników Terenowych we Wrocławiu, Katowicach i Gdańsku, w Zespole Komunikacji Społecznej i Kontaktów z Mediami oraz w Centrum Projektów Społecznych praktyki studenckie prowadzone są na bieżąco, natomiast termin rozpoczęcia uzależniony jest od ilości zgłoszeń i zapotrzebowania jednostek organizacyjnych.

Studenckie praktyki zawodowe oraz praktyki absolwenckie trwają miesiąc z możliwością przedłużenia do trzech miesięcy, zgodnie z wnioskiem o przedłużenie praktyk oraz zgodą dyrektora jednostki organizacyjnej.
W przypadku wolontariatu nie ma ograniczeń dotyczących długości jego trwania.

Z praktykantami oraz wolontariuszami zawierane są odpowiednio: umowa o studencką praktykę zawodową/umowa o praktykę absolwencką oraz porozumienie o wykonywaniu świadczeń wolontarystycznych.

Do studenckich praktyk zawodowych, praktyk absolwenckich, wolontariatu i stażu, w zakresie nieuregulowanym w ww. zarządzeniu zastosowanie mają przepisy ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz. U. z 2012 r. poz. 572, z późn. zm.), ustawy z dnia 17 lipca 2009 r. o praktykach absolwenckich (Dz. U. z 2009 r. Nr 127, poz. 1052), ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i wolontariacie (Dz. U. z 2014 r., poz. 1118, z późn. zm.), ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2015 r. poz. 149) oraz akty wykonawcze.

Praktykanci, wolontariusze i stażyści rozpoczynają praktyki, wolontariat czy staż po odbyciu obowiązkowych szkoleń z zakresu ochrony danych osobowych, BHP, jak również po zapoznaniu z wytycznymi dotyczącymi bezpieczeństwa teleinformatycznego.

Po odbyciu praktyki lub wolontariatu osoba je odbywająca otrzymuje zaświadczenie o ukończeniu praktyki, wolontariatu.

 

ORGANIZACJA STAŻY

 

W Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich organizowane są staże dla osób bezrobotnych. Czas trwania stażu może wynieść do 12 miesięcy.

W przypadku zaistnienia zapotrzebowania na staż Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich skontaktuje się z Urzędem Pracy w celu zbadania możliwości organizacji stażu składając stosowny wniosek. Po akceptacji wniosku Urząd Pracy przysyła kandydatów, z którymi zostaną przeprowadzone rozmowy kwalifikacyjne. Po zakwalifikowaniu kandydata zawierana jest umowa pomiędzy Urzędem Pracy a Biurem RPO.
Dostępność staży jest zależna od dostępności środków finansowych Urzędów Pracy na ten cel oraz jego ostatecznej decyzji.

Staże rehabilitacyjne przeznaczone dla osób niepełnosprawnych organizowane są w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich na podstawie odrębnych porozumień zawartych z finansującymi je podmiotami.

 

Osoba do kontaktu w sprawie praktyk, wolontariatów i staży:

Aneta Słomka
Starszy referent
Wydział Zarządzania Kadrami
Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich
E-mail: a.slomka@brpo.gov.pl
Tel. (22) 55-17-745

 

Poniższe załączniki dotyczą praktyk poza wakacyjnych, wolontariatu i staży.

Załączniki:

Autor informacji: Agnieszka Jędrzejczyk
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Mariusz Masłowiecki
Data:
Opis: Aktualizacja
Operator: Mariusz Masłowiecki
Data:
Opis: Publikacja
Operator: Mariusz Masłowiecki