Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Adam Bodnar na spotkaniu ombudsmanów Grupy Wyszehradzkiej w Brnie

Data:
,
Tagi: kalendarium

W czeskim Brnie do piątku odbywa się dorocznie spotkanie grupy V4, czyli rzeczników praw obywatelskich Polski, Czech, Słowacji i Węgier.

W przyjętym oświadczeniu "Prawa człowieka dla każdego" ombudsmani (rzecznicy praw obywatelskich) państw Grupy Wyszehradzkiej podkreślili wspólne cele i wartości, a zwłaszcza znaczenie państwa prawa i ochrony praw człowieka, podstawowych wartości i godności każdego człowieka.

 

Rzecznicy Polski - Adam Bodnar, Czech - Anna Sabatova, Słowacji – Maria Patakyova oraz w imieniu rzecznika węgierskiego jego zastępca Gyula Bandi w ogłoszonym 7 września 2017 r. oświadczeniu podkreślają, że ombudsmani zawsze stoją po stronie zwykłych ludzi, zwłaszcza najsłabszych i są ich adwokatami. Mogą to robić tylko wtedy, gdy są prawdziwie niezależni od rządzących. Inaczej nie da się chronić obywateli przed nadużyciami ze strony władz publicznych, bronić praw człowieka i podstawowych wolności.

Rzecznicy – stwierdza oświadczenie - chcą wspólnie działać na rzecz osiągania tych celów, stąd zapisane w oświadczeniu zapewnienie o wzajemnej współpracy i wsparciu w sytuacjach, gdy opinia publiczna bądź politycy będą próbowali naruszać niezależność bądź w inny sposób ograniczać możliwość wypełniania mandatu.

W czasie spotkania rzecznicy wymieniają się informacjami o tym, jak lepiej i skuteczniej pomagać. Jak lepiej organizować punkty przyjęć interesantów, co jest ważne w rozmowach z ludźmi, którzy przychodzą do biura ombudsmana/ombudsmanki. Jak organizować wyjazdy regionalne. Jak interweniować w przypadku uciążliwych inwestycji. 

-  Cieszę się z tych rozmów i wymiany doświadczeń. Naszą podstawową funkcją jest służenie obywatelom - powiedział na konferencji prasowej w Brnie Adam Bodnar. - Robimy to jednak inaczej niż pozostałe instytucje - w sposób niepolityczny, odwołując się do standardów i praw człowieka. 
 
W tej pracy - dodał - trzeba być bardzo cierpliwym, inwestować w działania długodystansowe, ale też dużą wagę przykładać do dobrej komunikacji. Chodzi o to, by dobrze tłumaczyć nasze działania obywatelom, by pokazywać, jak wielkie znaczenie ma dla nich ekspercka wiedza prawników pracujących w biurach ombudsmanów. 
 
Polski RPO podziękował gospodyni spotkania, czeskiej rzeczniczce praw człowieka, wieloletniej obrończyni praw człowieka i sygnatariuszce Karty 77  Annie Sabatovej za list z zaniepokojeniem w sprawie sytuacji polskich sądów w związku z planami ograniczenia ich niezależności od władzy wykonawczej (link pod tekstem). -  Ustawy te zostały ostatecznie zawetowane przez prezydenta Andrzeja Dudę - powiedział Adam Bodnar czeskim dziennikarzom zgromadzonym na konferencji prasowej.

Rzecznicy praw obywatelskich państw Grupy Wyszehradzkiej spotykają się co roku od 14 lat.

Załączniki:

Autor informacji: Anna Kabulska
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Łukasz Starzewski
Data:
Operator: Łukasz Starzewski
Data:
Operator: Agnieszka Jędrzejczyk