Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Wizytacja KMPT w Zakładzie Karnym w Pińczowie - rozmowy z osadzonymi przez Skypa.

Data
,

W dniach 14-16 lutego 2022 r. przedstawicielka KMPT realizowała rozmowy za pomocą komunikatora Skype z osadzonymi Zakładu Karnego w Pińczowie (dalej: ZK, Zakład, jednostka). 

Celem monitoringu było zbadanie sposobu traktowania osób pozbawionych wolności przebywających w jednostce, warunków ich detencji oraz rekomendowanie rozwiązań, które wzmocnią ich ochronę przed ryzykiem tortur, nieludzkiego lub poniżającego traktowania oraz karania. Dodatkowo zweryfikowano też przygotowanie jednostki na zagrożenie związane z pandemią COVID-19.

Zakład Karny w Pińczowie jest jednostką typu zamkniętego dla skazanych mężczyzn odbywających karę pozbawienia wolności po raz pierwszy i młodocianych oraz z oddziałem dla tymczasowo aresztowanych. Ponadto w jednostce wydzielone są oddziały typu półotwartego dla skazanych odbywających karę po raz pierwszy i młodocianych, a także otwartego dla skazanych odbywających karę po raz pierwszy i młodocianych. Zakład jest przeznaczony dla 759 osadzonych.

W trakcie pandemii Covid-19 w Zakładzie utworzone zostało tzw. miejsce izolacji domowej dla osadzonych z Covid-19 o łagodnym lub bezobjawowym przebiegu. Jest to oddział o pojemności 40 miejsc, do którego przetransportowani zostają osadzeni z różnych jednostek z okręgu posiadający pozytywny wynik testu. W izolacji na terenie ZK Pińczów przebywają przez 10 dni, a następnie po wykonaniu testu i uzyskaniu negatywnego wyniku, wracają do jednostek macierzystych.  

Przedstawicielka KMPT rozmawiała z tymczasowo aresztowanymi, a także osadzonymi należącymi do tzw. grup wrażliwych, tj.: osadzonymi z niepełnosprawnościami, cudzoziemcami, nowoprzyjętymi, pracującymi nieodpłatnie, osadzonymi w wieku powyżej 65 roku życia, młodocianymi, a także z osadzonymi, którzy właśnie odbywali karę umieszczenia w celi izolacyjnej. W Zakładzie nie przebywają osadzeni tzw. niebezpieczni (art. 88b kkw.) oraz szczególnie chronieni (art. 88d kkw.). 

Wśród 9 osadzonych z niepełnosprawnościami, jeden jest osobą leżącą, sparaliżowaną od pasa w dół. W Zakładzie wyznaczono 2 osadzonych, po kursach w zakresie opieki nad osobami z niepełnosprawnościami, którzy pomagają osadzonemu w codziennych czynnościach (zmiana pampersa, mycie, zmiana pościeli). Przedstawicielka KMPT zapozna się dokładnie z dokumentacją tego osadzonego w toku przygotowywania raport. Pozostali osadzeni z niepełnosprawnościami są to osoby poruszające się przy pomocy kul łokciowych. 

Wzmocnienia wymaga postępowanie z osadzonymi, którzy nie porozumiewają się w języku polskim na tyle, by być w pełni rozeznanym w swojej sytuacji. Jeden z rozmówców, który przez funkcjonariuszy został zidentyfikowany jako osoba rozumiejąca i mówiąca po polsku, podczas rozmowy z przedstawicielką KMPT posługiwał się tylko pojedynczymi zwrotami, nie był w stanie zrozumieć wielu zadawanych mu pytań, konieczne było kontynuowanie rozmowy przez internetowy translator, ponieważ osadzony nie znał także języka angielskiego, a jedynie swój ojczysty. Wskazywał, że w przypadku pisania próśb/wniosków do Dyrektora Zakładu prosi współosadzonych o pomoc. 

Szczegółowe wnioski zostaną przedstawione w raporcie, po dokładnej analizie dokumentacji, nadesłanej przez jednostkę.
 

Załączniki:

Autor informacji: Dyrektor Krajowego Mechanizmu Prewencji Tortur
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Grażyna Kalisiewicz
Data:
Operator: Grażyna Kalisiewicz