Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Wizytacja KMPT w Zakładzie Karnym w Dublinach - rozmowy z osadzonymi za pomocą komunikatora MS Teams.

Data
,

W dniach 11 oraz 14-15 lutego 2022 r. przedstawicielka Krajowego Mechanizmu Prewencji Tortur przeprowadziła rozmowy z osadzonymi i funkcjonariuszami Zakładu Karnego w Dublinach, za pośrednictwem komunikatora MS Teams.

Celem wideo-rozmów było zbadanie sposobu traktowania osadzonych przebywających w Zakładzie, warunków ich detencji oraz przedstawienie zaleceń, które wzmocnią ich ochronę przed ryzykiem tortur i innych form okrutnego traktowania. Dodatkowo zweryfikowano też przygotowanie jednostki na zagrożenie związane z pandemią COVID-19.

Zakład Karny w Dublinach przeznaczony jest dla skazanych dorosłych mężczyzn - recydywistów penitencjarnych odbywających karę w zakładzie typu półotwartego. W trakcie wizytacji w jednostce umieszczonych było 261 osadzonych. 

Przedstawicielka KMPT nie otrzymała sygnałów dotyczących złego traktowania więźniów. Z uzyskanych informacji wynikało, że relacje panujące w jednostce pomiędzy osadzonymi jak również pomiędzy więźniami a funkcjonariuszami są poprawne.

Pomimo, że Zakład nie realizuje przyjęć bezpośrednio z wolności, to każdorazowo nowoprzybyły osadzony jest przyjmowany przez lekarza, co nie jest standardem we wszystkich tego typu jednostkach. Ponadto pozytywnie ocenić należy, że zarówno psycholożka jak i kierowniczka ambulatorium posiadały wiedzę na temat Protokołu stambulskiego  tj. oficjalnego podręcznika ONZ dotyczącego diagnozowania oraz dokumentowania przypadków tortur i innych form okrutnego traktowania. W ocenie przedstawicielki KMPT informacje te powinny jednak zostać uzupełnione o szkolenia z zakresu praktycznego wykorzystania tego dokumentu.

W 2021 r. w jednostce zdiagnozowano 4 przypadki zachorowania na Covid-19. Jeden z osadzonych wymagał w związku z tym hospitalizacji w szpitalu jednoimiennym, na jej czas otrzymał przerwę w odbywaniu kary. Pozostali zakażeni obywali izolację w wyznaczonych w Zakładzie celach, część osadzonych była też poddana kwarantannie – osoby te nie miały objawów zakażenia. W tym czasie osadzeni byli codziennie wizytowani przez personel pielęgniarski. Umożliwiano im także telefoniczny kontakt z bliskimi. 

W związku z pandemią Zakład został podzielony na sfery, w ramach których mogą poruszać się osadzeni. W wyniku tego, ograniczony został czas spaceru – do godziny dziennie. Wydłużono natomiast dostępność aparatów telefonicznych (do godz. 22) oraz możliwość korzystania z komunikatora internetowego (2 razy w tygodniu po 15 min.)

Szczegółowe wnioski i zalecenia przedstawione zostaną w raporcie powizytacyjnym. 

Załączniki:

Autor informacji: Dyrektor Krajowego Mechanizmu Prewencji Tortur
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Grażyna Kalisiewicz