Wizytacja KMPT w Areszcie Śledczym w Łodzi.
W dniach 4-7 kwietnia 2022 r. przedstawiciele Krajowego Mechanizmu Prewencji Tortur przeprowadzili wizytację prewencyjną Aresztu Śledczego w Łodzi.
Celem wizytacji KMPT, zgodnie z art. 19 OPCAT, było sprawdzanie sposobu traktowania osadzonych przebywających w placówce, w celu wzmocnienia, jeśli to niezbędne, ich ochrony przed torturami oraz innym okrutnym, nieludzkim lub poniżającym traktowaniem albo karaniem, a następnie przedstawianie rekomendacji właściwym władzom w celu poprawy traktowania oraz warunków osób osadzonych i zapobiegania torturom oraz innemu okrutnemu, nieludzkiemu lub poniżającemu traktowaniu albo karaniu, mając na uwadze odpowiednie standardy organizacji międzynarodowych.
Areszt Śledczy w Łodzi jest jednostką penitencjarną przeznaczoną do wykonywania tymczasowego aresztowania wobec osadzonych mężczyzn. Przebywają w nim także skazani i ukarani mężczyźni, wobec których toczą się postępowania bez stosowania tymczasowego aresztu. Pojemność jednostki w chwili wizytacji wynosiła 704 miejsca, a w pierwszym dniu wizytacji w areszcie przebywało 675 osób. W Areszcie Śledczym funkcjonuje także Ośrodek Diagnostyczny, w którym, na podstawie art. 83 § 1 Kodeksu Karnego Wykonawczego, przeprowadza się badania psychologiczne, a także psychiatryczne osadzonych, celem określenia dalszych warunków odbywania kary.
W roku 2021 r. odnotowano 774 skargi dotyczące działalności Aresztu Śledczego w Łodzi. Do najczęściej poruszanych zagadnień należały: traktowanie przez funkcjonariuszy, warunki bytowe, obieg korespondencji, niewłaściwe traktowanie przez współosadzonych, sposób rozpatrywania próśb. Natomiast od dnia 1 stycznia 2022 r. do dnia wizytacji odnotowano 135 skarg. Problematyka była zróżnicowana i odnosiła się m.in. do sposobu leczenia, traktowania przez funkcjonariuszy czy też warunków bytowych.
Od stycznia 2021 r. do dnia wizytacji odnotowano 82 przypadki zdarzeń nadzwyczajnych.
Areszt Śledczy składa się z trzech pawilonów. W trakcie wizytacji ustalono, że jeden z budynków jest całkowicie remontowany, co ma podnieść standard warunków bytowych. Warunki w pozostałych pawilonach uznano za niezadowalające, w szczególności te w celach przejściowych. Pozostałe pawilony także wymagają kompleksowego remontu, ze względu na mocno wyeksploatowane pomieszczenia.
Ponadto wizytujący ustalili, że kontrola osobista w większości przypadków przeprowadzana jest w Areszcie w sposób jednoetapowy. Dodatkowo przedstawiciele KMPT odebrali wiele negatywnych sygnałów dotyczących opieki lekarskiej, a także sposobu realizacji widzeń oraz obiegu w placówce różnego rodzaju próśb i wniosków.
Powyższe wnioski mają charakter wstępny. Dalsze obserwacje i rekomendacje Krajowego Mechanizmu Prewencji Tortur, przedstawione zostaną w końcowym raporcie.
Załączniki:
- Dokument