Dwudniowe warsztaty techniki i taktyki zatrzymań dla pracowników Biura RPO oraz funkcjonariuszy policji
W Katowicach odbyły się dwudniowe warsztaty dla pracowników Biura Rzecznika Praw Obywatelskich oraz funkcjonariuszy policji poświęcone policyjnym technikom i taktykom zatrzymań. Warsztaty, które odbyły się 27 i 28 września 2023 r., zorganizowało Biuro Pełnomocnika Terenowego RPO w Katowicach wspólnie z Komendantem Wojewódzkim Policji.
Pierwszego dnia warsztaty odbyły się w Szkole Policji w Katowicach. Celem tej części warsztatów było pokazanie pracownikom BRPO, zajmującym się wizytacjami oraz skargami na działania policji, w jaki sposób i przy użyciu jakich technik następuje zatrzymanie i czego uczą się słuchacze szkół policji. Warsztaty odbywały się w formie teoretycznej – wprowadzającej w zagadnienie oraz w formie praktycznej, czyli symulacji zatrzymania przez patrol policji osoby pod wpływem środków odurzających w miasteczku policyjnym Szkoły Policji.
Drugi dzień warsztatów poświęcony był problematyce legitymowania, zatrzymywania i doprowadzeń do pomieszczeń dla osób zatrzymanych (PDOZ) osób w stanie po użyciu substancji psychoaktywnych (alkohol, narkotyki, nowe środki zastępcze) oraz z zaburzeniami psychicznymi. Ta część warsztatów miała formę podzielonej na trzy części dyskusji panelowej z udziałem przedstawicieli organów Policji, sądów, prokuratury oraz zespołów problemowych Biura RPO. W imieniu organizatorów otworzyli ją zastępca RPO Wojciech Brzozowski i komendant wojewódzki policji w Katowicach nadinsp. Roman Rabsztyn.
Uczestnicy dyskutowali na temat problemów praktycznych zatrzymania i legitymowania osób w stanie po użyciu alkoholu oraz po użyciu substancji psychoaktywnych lub z zaburzeniami psychicznymi. Panel prowadził pełnomocnik KGP ds. ochrony praw człowieka mł. insp. Krzysztof Łaszkiewicz. Kolejny panel dotyczył problemów praktycznych związanych ze sposobem postępowania z osobami w stanie po użyciu alkoholu oraz po użyciu substancji psychoaktywnych lub z zaburzeniami psychicznymi w PDOZ i był moderowany przez ZRPO Wojciecha Brzozowskiego. Ostatnia część dyskusji była poświęcona współpracy międzyinstytucjonalnej na rzecz takich osób, które wymagają opieki i wsparcia. Prowadził ją pełnomocnik KWP ds. ochrony praw człowieka mł. insp. Krzysztof Kazek.
Intensywna dyskusja oraz sporo pytań ze strony uczestników warsztatów doprowadziły do licznych konkluzji, które mają zostać spisane w ramach wniosków. Paneliści wyrazili nadzieję, że te warsztaty będą pierwszym z cyklicznych spotkań, mających na celu wypracowanie optymalnych zasad oraz warunków realizacji zadań policji w zakresie zatrzymywania i doprowadzeń do pomieszczeń dla osób zatrzymanych (PDOZ) osób w stanie po użyciu substancji psychoaktywnych oraz z zaburzeniami psychicznymi.