Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Warsztaty z prawa wyborczego w Biurze RPO

Data:

 

W związku ze zbliżającymi się wyborami samorządowymi ale także aby przybliżyć, na czym polega idea uczestnictwa obywatelskiego w kształtowaniu demokratycznego państwa, Zespół ds. Równego Traktowania i Ochrony Praw Osób z Niepełnosprawnościami w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich zorganizował dwudniowe warsztaty pt. „Prawa wyborcze, dostosowanie lokali wyborczych dla osób z niepełnosprawnościami i osób starszych”. Do udziału w szkoleniu zostali zaproszeni słuchacze Uniwersytetu III Wieku i Ambasadorzy Rzecznika Praw Obywatelskich. Hasło towarzyszące wydarzeniu to „Wybory samorządowe. Wybory dla wszystkich!”.

 

Anna Błaszczak, z-ca dyrektora Zespołu ds. Równego Traktowania i Ochrony Praw Osób z Niepełnosprawnościami przedstawiła kompetencje Rzecznika Praw Obywatelskich. Następnie uczestnicy, podzieleni na sześć międzypokoleniowych zespołów, opracowywali wspólne, mocne strony swoich drużyn. Z kolei dr Jarosław Zbieranek z Zespołu Prawa Konstytucyjnego, Międzynarodowego i Europejskiego w BRPO przybliżył główne zagadnienia raportu „Ułatwienia w głosowaniu - wiedza, opinie i oczekiwania Polaków”. 

 

Drugiego dnia warsztatów dr Zbieranek wyjaśnił kwestie regulacji dotyczących prawa wyborczego i podał przykłady rozwiązań stosowanych w zakresie alternatywnych sposobów głosowania. Uczestnicy dowiedzieli się także, jakie warunki powinny spełniać lokale wyborcze dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami i co mogą zrobić w swojej miejscowości, aby informować o ułatwieniach w głosowaniu.

Wszyscy biorący udział w warsztatach otrzymali pakiet materiałów informacyjnych.

Szczegółowe informacje wyborcze w POLECAMY

 

Załączniki:

Autor informacji: Monik@ Foremniak
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Mariusz Masłowiecki - BIP
Data:
Operator: Mariusz Masłowiecki - BIP