Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Utrudniony dostęp do procedury wydawania paszportów w konsulatach w Wlk. Brytanii. Odpowiedź Ambasadora

Data:
  • Polscy obywatele przebywający w Wielkiej Brytanii skarżą się na utrudniony dostęp do procedury wydawania paszportów w konsulatach RP 
  • Rzecznik Praw Obywatelskich prosi o wyjaśnienia ambasadora w Londynie Piotra Wilczka
  • AKTUALIZACJA: Ambasador informuje, że placówki dokładają wszelkich starań, by codziennie obsługiwać jak największą liczbę polskich obywateli. Planowane jest ponowne utworzenia stałego dyżuru paszportowego w Birmingham

Wnioskodawcy wskazują, że od wielu miesięcy bezskutecznie próbują umówić się na wizytę we właściwym dla swojego miejsca zamieszkania konsulacie, aby złożyć wniosek o paszport.

Problem dotyczy systemu rejestracji online. Według skarżących udostępniane w dni robocze o godz. 9:00 i 20:00 nowe terminy, ze względu na ogromne zainteresowanie, znikają w błyskawicznym tempie, a rejestracja wizyty jest niemożliwa. 

Prawo do posiadania dokumentu paszportowego przysługuje każdemu obywatelowi polskiemu. Paszport uprawnia do przekraczania granicy i pobytu za granicą oraz poświadcza obywatelstwo polskie dlatego jest dokumentem szczególnie istotnym dla Polaków przebywających poza granicami kraju. 

VII.534.15.2022
 

Załączniki:

Autor informacji: Anna Kabulska
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Krzysztof Michałowski
Data:
Opis: dochodzi odpowiedź
Operator: Krzysztof Michałowski
Data:
Operator: Anna Kabulska