Uroczystość wręczenia Nagrody im. Sérgia Vieiry de Mello

Data:
  • Laureatami 18. edycji Nagrody im. Sergia Vieiry de Mello zostali: syryjski lekarz Feras Alghadban, stowarzyszenie Polska Misja Medyczna oraz organizacje pomagające osobom represjonowanym na Białorusi
  • Nagroda przyznawana jest od 2003 roku osobom i organizacjom pozarządowym za ich działania na rzecz pokojowego współistnienia i współdziałania społeczeństw, religii i kultur

21 października 2021 roku odbyła się uroczystość wręczenia Polskiej Nagrody imienia Sérgia Vieiry de Mello, Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka (2002-2003). W wydarzeniu uczestniczył przedstawiciel RPO – dyrektor Zespołu Prawa Konstytucyjnego, Międzynarodowego i Europejskiego Mirosław Wróblewski.

Laureatem w kategorii osoba został Doktor Feras Alghadban, który wraz ze swoją mobilną kliniką Endless Medical Advantage dociera z pomocą medyczną do obozów syryjskich uchodźczyń i uchodźców.

W kategorii Organizacja  Pozarządowa wyróżnione zostało Stowarzyszenie Polska Misja Medyczna – organizacja humanitarna niosąca pomoc medyczną w najbardziej potrzebujących krajach świata, często bardzo odległych - Tanzanii, Senegalu czy Wenezueli. W ramach jej działalności polscy lekarze i pielęgniarki m.in. edukują lokalny personel medyczny, prowadzą interwencje zdrowotne oraz otaczają pomocą kobiety w ciąży i małe dzieci.

Kapituła postanowiła także przyznać specjalną Nagrodę Honorową, którą w uznaniu szczególnych zasług w obszarze praw człowieka otrzymała Grupa organizacji udzielających pomocy materialnej, wizowej, prawnej, psychologicznej, bytowej, rehabilitacyjnej dla osób represjonowanych na Białorusi po sierpniu 2020 r.

Polska Nagroda im. Sérgio Vieira de Mello została ustanowiona z inicjatywy Stowarzyszenia Willa Decjusza w roku 2003. Przyznawana jest osobom i organizacjom pozarządowym za ich działania na rzecz pokojowego współistnienia i współdziałania społeczeństw, religii i kultur. W pracach Kapituły Nagrody w 2021 roku uczestniczył Zastępca RPO Stanisław Trociuk.

Autor informacji: K@leta_Katarzyna
Data publikacji: 2021-10-01 11:45:01
Osoba udostępniająca: K@leta_Katarzyna
Data: 2021-10-22 11:17:06
Operator: K@leta_Katarzyna