Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Upamiętnienie ofiar stanu wojennego z udziałem RPO Adama Bodnara

Data:
Tagi: kalendarium

…pomni gorzkich doświadczeń z czasów, gdy podstawowe wolności i prawa człowieka były w naszej Ojczyźnie łamane…”. 10 grudnia rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar uczestniczył w obchodach 36. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce.

Uroczystości odbyły się przed bramą Aresztu Śledczego Warszawa-Białołęka.

Adam Bodnar przypomniał, że to dr Janusz Kochanowski, rzecznik praw obywatelskich V kadencji, skierował do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o uznanie dekretów o wprowadzeniu stanu wojennego za niekonstytucyjne. W 2011 r. Trybunał Konstytucyjny zgodził się z wnioskiem RPO. To miało istotne znaczenie z punktu widzenia odpowiedzialności odszkodowawczej państwa dla ofiar stanu wojennego.

Wspomniał także, że wciąż nierozwiązany jest problem dochodzenia odszkodowań przez osoby, które nie były internowane, ale z powodu stanu wojennego straciły pracę czy możliwość kontynuowania nauki (np. ze względu na ukrywanie się). Niedawno wniesiony do Sejmu senacki projekt ustawy dotyczy m.in. tej kwestii i być może zostanie wkrótce uchwalony. Można się z nim tutaj zapoznać:

RPO podziękował też Wojciechowi Borowikowi ze Stowarzyszenia Wolnego Słowa za zaproszenie i za możliwość zabrania głosu.

W kontekście stanu wojennego warto pamiętać o licznych naruszeniach praw człowieka, które zostały udokumentowane w tzw. raporcie madryckim (patrz - tekst Marka Antoniego Nowickiego opublikowany w Kwartalniku o Prawach Człowieka).

Historia powinna nas uczyć. Dlatego – jak podkreśla Adam Bodnar - preambuła do Konstytucji stanowi: „pragnąc na zawsze zagwarantować prawa obywatelskie”. Słowa „NA ZAWSZE” to nasze wielkie memento, ale także odpowiedzialność.

Autor informacji: Agnieszka Jędrzejczyk
Data publikacji: 2017-12-12 13:57:21
Osoba udostępniająca: Agnieszka Jędrzejczyk
Data: 2021-09-10 19:53:54
Operator: Agnieszka Jędrzejczyk