Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Potrzebne jest systemowe wsparcie osób z Alzheimerem i ich bliskich (wideo)

Data:

Kadr z nagrania przedstawiający RPO Marcina Wiącka i tłumaczkę polskiego języka migowego z naniesionym symbolem odtwarzania wideo - trójkątem w kole

21 września przypada Światowy Dzień Choroby Alzheimera. Został on ustanowiony w 1994 roku przez Międzynarodową Organizację Alzheimer's Disease International. Święto to jest doskonałą okazją do edukowania, podnoszenia świadomości społecznej, a także przeciwdziałania stygmatyzacji.

Rzecznik Praw Obywatelskich nie raz zwracał uwagę na potrzeby osób z Alzheimerem i osób je wspierających.

Od wielu lat, we wrześniu, w światowym miesiącu choroby Alzheimera, w biurze Rzecznika organizowana jest konferencja podejmująca problemy osób żyjących z otępieniem.

Co roku poruszamy inny temat, wskazując na ważne aspekty życia z zespołem otępiennym i radzenia sobie z opieką nad osobą z zaburzeniami pamięci czy orientacji. W tym roku dyskusja dotyczyła opieki w ostatniej fazie życia, gdy osoba wymaga intensywnego wsparcia, a kontakt z nią jest niezwykle trudny.

W takich przypadkach nie możemy zapominać o osobie opiekuńczej. Osobie, która po wielu latach towarzyszenia w chorobie jest przemęczona i przygnębiona obserwowaniem tego, jak najbliższa, ukochana osoba odchodzi. To trudny czas dla całej rodziny, dlatego tak ważne jest zapewnienie wsparcia zarówno osobie z Alzheimerem, jak też osobie ją wspierającej.

Obecnie brakuje jednak usług uwzględniających potrzeby osób z otępieniem. Aktualnie usługi te są realizowane w trybie projektowym, przez co skorzystać z nich może niewielu zainteresowanych.

Od kiedy temat chorób otępiennych pojawił się w naszym biurze, wraz z organizacjami alzheimerowskimi zabiegamy o wypracowanie narodowego planu alzheimerowskiego. Planu który między innymi regulowałby systemowe wsparcie dla osoby z Alzheimerem i jej bliskich. Dopóki jednak to się nie stanie musimy zadbać aby ten temat wybrzmiewał nie tylko we wrześniu.

Osób z zespołem otępiennym będzie przybywać. Najwyższy czas na zapewnienie im systemowego wsparcia.

Autor informacji: Maciej Kuczyński
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Maciej Kuczyński
Data:
Operator: Maciej Kuczyński