Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Komendant Główny Policji nie dopatrzył się naruszenia nietykalności posłanki Wielichowskiej podczas protestów

Data:
  • Posłanka Monika Wielichowska 18 listopada brała udział w demonstracji Strajku Kobiet w Warszawie, podczas której – jak wskazała w piśmie do RPO – jeden z funkcjonariuszy Policji naruszył jej nietykalność cielesną i zniszczył jej legitymację poselską. Ponieważ nie otrzymywała odpowiedzi, skierowała sprawę do Rzecznika Praw Obywatelskich
  • Rzecznik kierując się troską o przestrzeganie gwarantowanych konstytucyjnie praw i wolności obywatelskich, zwrócił się do Komendanta Głównego Policji o wyjaśnienie tej sprawy
  • KGP nie dopatrzył się naruszeń

Są to kolejne już działania RPO w sprawie podejmowanych w ostatnim czasie interwencji funkcjonariuszy wobec parlamentarzystów. Wcześniej dotyczyły one użycia gazu pieprzowego wobec posłanek Barbary Nowackiej i Magdaleny Biejat.

W opinii RPO w tych sprawach mogło dojść do naruszenia ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora, co Rzecznik wyraził także w piśmie do Komendanta Stołecznego Policji.

KGP w odpowiedzi wskazał, że analiza dostępnych materiałów nie potwierdziła, aby doszło do naruszenia nietykalności posłanki Moniki Wielichowskiej oraz umyślnego uszkodzenia jej legitymacji poselskiej przez policjanta, który na żądanie pani poseł podał swoje personalia.

II.519.1794.2020

Załączniki:

Autor informacji: AnetaKosz
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: AnetaKosz