Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Sprawa nierównego traktowania adiunktów Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie

Data:

Adiunkci z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie uważają, że są nierówno traktowani przez władze uczelni. Chodzi o to, że od 2014 r. rozwiązywano stosunki pracy z adiunktami, którzy nie uzyskali stopnia naukowego doktora habilitowanego mimo ich mianowania na czas nieokreślony. Osoby te, po przeprowadzeniu konkursów były zatrudniane na stanowiskach asystentów na czas określony. Procedura zwalniania i ponownego zatrudniania była przeprowadzona na podstawie Zarządzenia Rektora nr 56/2013. Ustanowiony w nowej umowie czas świadczenia pracy był zróżnicowany dla poszczególnych osób: dla niektórych 2 lata, dla innych 3 lata; były także osoby, które po 2 letnim zatrudnieniu na stanowisku asystenta otrzymały umowy na czas nieokreślony.

W grudniu 2016 r. wprowadzono nowe Zarządzenie 74/2016. To spowodowało przerwanie zwolnień; w odniesieniu do adiunktów nieposiadających habilitacji przyjęto rozwiązanie zgodnie z ww. wyrokiem SN (zatrudnienie do dnia 30 września 2012 r.). Nowe zarządzenie nie objęło osób zwolnionych ze stanowiska adiunkta w okresie od 2014 r. do 2016 r. i zatrudnianych na stanowisku asystenta. W grudniu 2016 r. zwrócono się z pismem do Rektora, w którym poproszono go o jednolite podejście do wszystkich pracowników Uczelni zatrudnionych na stanowisku adiunkta przed 1 października 2013 r., którzy nie uzyskali stopnia naukowego doktora habilitowanego. Pismo to pozostało bez odpowiedzi, podobnie jak i kolejne pismo z lutego 2017 r. Na spotkaniu władz Uczelni z grupą ww. asystentów zapowiedziano, że po upływie okresów zatrudnienia (w 2017 i 2018 r.) zatrudnienie tych osób nie będzie przedłużane, jeżeli w tym czasie nie złożą habilitacji. Zdaniem wnioskodawców stanowi to kolejny przejaw nierównego traktowania pracowników Uczelni, wobec faktu, że w roku 2016 z kilkoma osobami, pracującymi również od 2 lat na stanowisku asystenta, ponowne zatrudnienie zostało zawarte na czas nieokreślony, mimo niezłożenia przez nie habilitacji.

Wnioskodawcy uzyskali poparcie Senatu Uniwersytetu Rolniczego oraz związków zawodowych.

Problem dotyczy pracowników zatrudnionych na stanowisku adiunkta przed 1 października 2013 r., którzy nie uzyskali stopnia naukowego doktora habilitowanego, a wobec których nie zastosowano wykładni przepisu art. 120 ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym, potwierdzonej wyrokiem Sądu Najwyższego z 12 stycznia 2016 r., II PK 195/15, zgodnie z którym okres zatrudnienia na stanowisku adiunkta powinien trwać do 30 września 2012 r., bowiem w tej dacie upłynie okres zatrudnienia, o którym mowa w art. 120 Prawa o szkolnictwie wyższym.

Rzecznika Praw Obywatelskich wystąpi do władz Uniwersytetu Rolniczego z prośbą o wyjaśnienia. BPK.7044.2.2017

Autor informacji: Agnieszka Jędrzejczyk
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Agnieszka Jędrzejczyk
Data:
Operator: Agnieszka Jędrzejczyk