Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Spotkanie z mieszkańcami Świnoujścia

Data:
Tagi: wydarzenie

28 listopada br. Rzecznik Praw Obywatelskich dr Adam Bodnar i Andrzej Stefański z Biura RPO spotkali się z mieszkańcami Świnoujścia. Rozmowy dotyczyły wielu lokalnych problemów, jak również możliwości współpracy i kontaktów z urzędem RPO.

Dr Bodnar odniósł się m.in. do artykułów prasowych na temat pobicia ucznia jednej ze świnoujskich szkół, rzekomo z pobudek rasistowskich. Zaznaczył, że dziennikarze powinni wykazywać się w takich sprawach większą rzetelnością i nie dzielić niepotrzebnie lokalnych społeczności.

Uczestnicy spotkania zwrócili z kolei uwagę Rzecznika na problemy, z jakimi zmagają się rodziny marynarzy, którzy zostali uznani za zaginionych. Dopiero po pół roku osoby te zostają uznane za zmarłe i rusza stosowna procedura prawna. Jedna z kobiet, której mąż zginął na początku roku u wybrzeży Szkocji zauważyła, że konieczne jest stworzenie systemu pomocy poszkodowanym rodzinom. Jak podkreślała, w pierwszych miesiącach po katastrofie mogła liczyć tylko na przyjaciół i znajomych. Kolejny rozmówca podał przykład podobnej katastrofy morskiej, kiedy rodzina na własną rękę musiała jechać do Buenos Aires i tam na miejscu przez miesiąc załatwiać formalności. RPO poinformował, że zetknął się już z tą sprawą podczas spotkań w poprzednich dniach z mieszkańcami Szczecina i zadeklarował, że kwestie te zostaną przeanalizowane przez ekspertów w Biurze RPO. Kilku rozmówców poruszyło również problem ubezwłasnowolnienia, zawiłość prawa i wynikające z tego problemy dla obywatela. W trakcie dyskusji mówiono także o narastającej fali mowy nienawiści i apelowano do Rzecznika o zaangażowanie na rzecz zmiany języka debaty publicznej.

Kończąc swoją wizytę dr Adam Bodnar podkreślił, że bardzo liczy na aktywność obywatelską i wsparcie mieszkańców Świnoujścia oraz całego województwa zachodniopomorskiego, które jest mu szczególnie bliskie. 

 

Ważne linki:

Autor informacji: Justyna Z@recka
Data publikacji: 2015-11-30 15:59:32
Osoba udostępniająca: Mariusz Masłowiecki - BIP
Data: 2020-10-27 12:48:31
Operator: Mariusz Masłowiecki - BIP

Zobacz także