Zawartość

Rzecznik praw obywatelskich w Pomorsko-Kujawskim Klubie Kultury Fizycznej Sportu i Turystyki Niewidomych i Słabowidzących „Łuczniczka”

Data: 
2016-11-04
Położenie: 
 • Krasińskiego 3A
  Bydgoszcz
  Polska
słowa kluczowe: 

Jak wspierać osoby niewidzące i ich rodziny? Dlaczego aktywność fizyczna jest ważna także w tym przypadku? Jakie działania z zakresu rehabilitacji osób, które utraciły wzrok, wymagają dodatkowego wsparcia? Dlaczego działania na rzecz osób niewidzących są ważne dla każdego z nas?

- Osoby z niepełnosprawnością muszą być trochę supermenami, by traktowano ich normalnie. Pewnie patrząc na nasze puchary myślicie, że z nas supergoście (to zresztą puchary tylko z jednego roku). Ale my po prostu pomagamy ludziom normalnie żyć. Aktywizujemy osoby z dysfunkcją wzroku. Nagrody i puchary przychodzą przy okazji - usłyszeliśmy  4 listopada  w Pomorsko-Kujawskim Klubie Kultury Fizycznej Sportu i Turystyki Niewidomych i Słabowidzących „Łuczniczka" w Bydgoszczy.

Rzecznik praw obywatelskich rozmawiał ze sportowcami i instruktorami, starając się nie przeszkadzać w  rozgrywkach szachowych i warcabowych - trwał bowiem turniej dla osób z niepełnosprawnościami.

Wspieranie praw osób z niepełnosprawnością wzroku

Choroby dotyczące wzroku dotykają coraz więcej z nas, bo jako społeczeństwo starzejemy się.  Wystarczy uświadomić sobie, że np. degeneracja plamki żółtej (AMD), która  jest główną przyczyną utraty wzroku u ludzi powyżej 50. roku życia, występuje u 8,8% populacji, a jej częstość wzrasta z wiekiem i po 75. roku życia dotyczy już prawie 28% ludzi (na całym świecie liczba chorych sięga 50 mln!).

Dlatego każdy z nas może się zetknąć z problemem utraty wzroku – bezpośrednio, lub pośrednio, w rodzinie i kręgu znajomych.

Klub „Łuczniczka” jest świetnym przykładem działania na rzecz osób z niepełnosprawnością wzroku. Działa w Bydgoszczy już 20 lat i zrzesza 325 członków w tym 75 dzieci i młodzieży. 90% z nich to osoby niepełnosprawnością wzroku.

Dzięki treningom i współzawodnictwu zawodnicy niepełnosprawni mogą przygotowywać się do oficjalnych imprez sportowych najwyższej rangi takich jak: Mistrzostwa Polski, Mistrzostwa Europy, Mistrzostwa Świata czy Igrzyska Paraolimpijskie.

Obok aspektu stricte sportowego należy też wspomnieć o pozytywnym aspekcie psychologicznym. Upowszechniając kulturę fizyczną i sport w środowisku osób niepełnosprawnych aktywizuje się szeroka grupa inwalidów wzroku – osób zagrożonych marginalizacją i wykluczeniem społecznym.

W klubie działa kilkanaście sekcji sportowych, m.in.: nordic walking, kręgle, bowling, taniec sportowy, pływanie, lekka atletyka – biegi długodystansowe, strzelectwo sportowe, piłka nożna,  wioślarstwo, narciarstwo biegowe, biathlon, triathlon, kolarstwo tandemowe, showdown (odmiany tenisa stołowego dla niewidomych), turystyka, szachy, brydż.

Sport i nie tylko sport

Aktywność sportowa jest znanym i sprawdzonym sposobem na rehabilitację i uczenia się samodzielności mimo kłopotów ze wzrokiem. Jest też doskonałym przykładem i wsparciem dla ludzi świeżo ociemniałych.

Ale to nie jedyna forma aktywności organizacji pozarządowych działających na rzecz osób niepełnosprawnych wzrokowo.

Polski Związek Niewidomych, Okręg Kujawsko-Pomorski, wspiera działania integracyjne i rehabilitacyjne na różnych polach.  

Zwraca uwagę na to, jak ważne jest, by wszyscy rozumieli znaczenie udogodnień dla osób z dysfunkcją wzroku dlaczego potrzebne są żółte pasy  i oznaczenia krawężników? Dlaczego w komunikacji miejskiej są komunikaty głosowe? Dlaczego warto inwestować pieniądze publiczne w znoszenie barier architektonicznych?

 

Galeria

 • Zdjecie: niebieska tablica informacyjna na odrapanej ścianie

  Listopad: Polski Związek Niewidomych Okręg Kujawsko-Pomorski
 • Zdjęcie: ludzie witają się we wnętrzu

  Wizyta w Łuczniczce 4.11.16
 • Zdjęcie: szafka pelna pucharów

  Nagrody Łuczniczki w Bydgodzczy dla zwaodników z niepełnosprawnościami. Tylko z otatniego roku
 • Zdjęcie: mężczyzna mierzy z broni strzeleckiej. Ma słuchawki

  Pokaz strzelania pneumatycznego dla osób niewidzących w klubie sportowycm "Łuczniczka". Strzelca kieruje nie wrzok, a słuch - czujnik na tarczy przekazuje sygnał do słuchawek. Im wyższa częstotliwość dźwięku, tym bliżej celu.
 • Zdjęcie: dwaj mężvzyźni oglądają tarczę strzelecką

  Strzał (w zaciemniających okularach) oddany i... trafiona dziewiątka. "Łuczniczka" w Bydgoszczy
 • Zdjęcie: kobieta w sali gimnastycznej prezentuje uprząż

  Uprząż do nordic walking dla osób niewidzących. Przewodnik musi być naprawdę dobrym sportowcem, chodzić co najmniej tak dobrze, jak osoba niewidoma (nawet jeśli ta osoba jest... mistrzynią Polski osób niewidomych)
 • Zdjęcie : kartka na tablicy z rozkładem zajęć sportowych

  Szachy, warcaby, nordic walking, showdown, bowling, kręgle klasyczne, brydż sportowy...
Autor informacji: Agnieszka Jędrzejczyk
Data publikacji: 2016-10-31 14:53:46
Osoba udostępniająca: Agnieszka Jędrzejczyk