Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Sprawa fermy zagrażającej środowisku. Sukces społeczeństwa obywatelskiego - ze wsparciem RPO

Data:
  • W gminie Kąty Wrocławskie ma powstać ferma bydła mlecznego
  • Sprzeciwiają się mieszkańcy, bo inwestycja zagraża nie tylko środowisku, ale i warunkom życia ludzi  
  • Miejscowe stowarzyszenie ekologiczne wsparł Rzecznik Praw Obywatelskich 
  • Burmistrz Kątów Wrocławskich wydał decyzję o odmowie ustalenia  środowiskowych uwarunkowań dla tej inwestycji

Stowarzyszenie Ekokąty było bardzo zaniepokojone planami inwestycji w Sadkowie, poważnie ingerującej w istotne dla życia i zdrowia kwestie ochrony środowiska. Poprosiło Biuro RPO o pomoc.

Rzecznik interweniował u władz lokalnych. Przedsiębiorstwo Wody Polskie oraz Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska poprosił zaś o ich opinie wydane w tzw. postepowaniu środowiskowym.

15 kwietnia 2022 r. Burmistrz Miasta i Gminy Kąty Wrocławskie wydał decyzję o odmowie ustalenia środowiskowych uwarunkowań dla tej inwestycji.

- Pozytywne dla mieszkańców naszej wioski rozstrzygnięcie organu I instancji jest niewątpliwe zwycięstwem społeczeństwa obywatelskiego. Ale mamy świadomość, że zwycięstwo to nie byłoby możliwe bez wsparcia m.in. i Pańskiego Urzędu, za co serdecznie dziękujemy – napisało Stowarzyszenie Ekokąty do RPO Marcina Wiącka.

Podkreślono, że zainteresowanie postępowaniem administracyjnym Rzecznika Praw Obywatelskich było dla lokalnej społeczności gwarancją praworządności tego postępowania. Zaangażowanie tak poważnego urzędu w istotne dla naszego życia i zdrowia kwestie ochrony środowiska i walki z ekspansją ferm przemysłowych zagrażających bytowi lokalnych społeczności jest dla nas, zwykłych obywateli, nieocenioną pomocą dla podejmowanych przez nas działań - dodano.

Podziękowania RPO przekazali ponadto Sołtys i Rada Sołecka Sadkowa. - Wydana decyzja pokazała, iż można, warto i powinno się walczyć o swoje prawa. I mimo iż nie jest ona jeszcze prawomocna, może być traktowana jako zwycięstwo lokalnej społeczności i świadczyć o funkcjonowaniu świadomego swych praw społeczeństwa obywatelskiego – głosi pismo. 

BPW.7203.4.2021

Autor informacji: Łukasz Starzewski
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Łukasz Starzewski