Biuletyn Informacji Publicznej RPO

RPO ws amnestii maturalnej

Data:

Wystąpienie dr Janusza Kochanowskiego, Rzecznika Praw Obywatelskich do dr Jarosława Kaczyńskiego, Prezesa Rady Ministrów o zbadanie rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie amnestii maturalnej – 11 października 2006 r.

RPO-513066-XI/06/EC
 

Szanowny Pan
Jarosław Kaczyński
Prezes Rady Ministrów


W dniu 2 października br. skierowałem do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o  stwierdzenie niezgodności z Konstytucją niektórych przepisów rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 8 września 2006 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w szkołach publicznych (Dz. U. Nr 164, poz. 1154) i załącznika do tego rozporządzenia (§ 2, § 4 ust. 1 i 3, § 5) a także § 97 ust. 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 7 września 2004 r. w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w szkołach publicznych (Dz. U. Nr 199, poz. 2046 ze zm.). Kopię wniosku przesyłam Panu Premierowi w załączeniu.

Mam świadomość, iż procedura rozpatrywania wniosku może potrwać kilka miesięcy, co dla przyszłych maturzystów oznacza stan niepewności i dodatkowego stresu. Nie mogłem, mimo to, jako Rzecznik Praw Obywatelskich postąpić inaczej dostrzegając wadliwość wymienionych na wstępie przepisów. Mam nadzieję, że po analizie wniosku do Trybunału Konstytucyjnego Pan Premier podzieli moje stanowisko.

Mając na uwadze interes przyszłych maturzystów, w oparciu o art. 16 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 15 lipca 1987 r. o Rzeczniku Praw Obywatelskich (Dz.U. z 2001 r. Nr 14, poz. 147) w związku z art. 149 ust. 2 Konstytucji RP, zwracam się ze szczególną prośbą o  rozważenie zasadności podjęcia działań mających na celu uchylenie niekonstytucyjnych przepisów jeszcze przed rozpatrzeniem wniosku przez Trybunał Konstytucyjny. Uchroniłoby to przyszłych maturzystów przed zbędnym niepokojem, za który nie ponoszą odpowiedzialności i byłoby dobrą lekcją demokracji u progu ich dorosłego życia.

Dr Janusz Kochanowski
Rzecznik Praw Obywatelskich

Komunikat PAP: RPO prosi premiera o zbadanie rozporządzenia ministra edukacji w sprawie amnestii maturalnej

2006-10-10 17:56

10.10.Warszawa (PAP) - Rzecznik Praw Obywatelskich Janusz Kochanowski zwrócił się do premiera Jarosława Kaczyńskiego z prośbą o rozważenie, czy nie uchylić rozporządzenia ministra edukacji dotyczącego m.in. amnestii maturalnej. Kopię listu RPO do premiera w tej sprawie przekazano we wtorek PAP.

Tydzień temu Kochanowski skierował wniosek do Trybunału Konstytucyjnego. Poprosił o zbadanie, czy rozporządzenie jest zgodne z konstytucją i z ustawą o systemie oświaty.

Chodzi o nowelizację rozporządzenia w sprawie warunków i sposobu oceniania uczniów, która weszła w życie 22 września br. Według Kochanowskiego, wprowadzenie "amnestii maturalnej" stoi w sprzeczności z obowiązującym prawem.

W rozporządzeniu zmienione zostały m.in. wymagania, które uczeń musi spełnić, aby otrzymać świadectwo dojrzałości. Zgodnie z jego treścią, aby otrzymać świadectwo maturalne, maturzyści mogą uzyskać z jednego przedmiotu egzaminacyjnego mniej niż 30 proc. punktów. Jednocześnie średnia liczba punktów uzyskanych z egzaminów z przedmiotów obowiązkowych musi być wyższa niż 30 proc. możliwych. Wcześniej trzeba było z każdego z obowiązkowych egzaminów uzyskać co najmniej 30 proc. punktów.

Zasada ta obowiązuje nie tylko przyszłych maturzystów, lecz także tych, którzy zdawali egzamin w tym roku oraz rok temu. Nie obejmuje ona osób, którym unieważniono egzamin (np. w przypadku stwierdzenia, że zdający ściągał na egzaminie) lub które w ogóle nie stawiły się na egzamin.

RPO napisał do premiera, że procedura rozpatrywania wniosku przez Trybunał Konstytucyjny jest długotrwała, co "dla przyszłych maturzystów oznacza stan niepewności i dodatkowego stresu". Dlatego Kochanowski, jak wyjaśnił w liście, zwraca się z prośbą do premiera o "rozważenie zasadności podjęcia działań mających na celu uchylenie niekonstytucyjnych przepisów jeszcze przed rozpatrzeniem wniosku przez Trybunał Konstytucyjny".

"Uchroniłoby to przyszłych maturzystów przed zbędnym niepokojem, za który nie ponoszą odpowiedzialności" - napisał RPO.

Art. 149. Konstytucji pozwala Radzie Ministrów uchylić rozporządzenie ministra na wniosek premiera. (PAP)

ula/ hes/ gma/

Autor informacji: Agnieszka Jędrzejczyk
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Agnieszka Jędrzejczyk
Data:
Operator: Agnieszka Jędrzejczyk