Biuletyn Informacji Publicznej RPO

RPO Marcin Wiącek z wizytą we Wrocławiu - spotkania w Biurze Pełnomocnika Terenowego RPO i ze studentami UWr

Data:

18 maja 2023 r. rzecznik praw obywatelskich Marcin Wiącek przebywał z wizytą we Wrocławiu. Gospodarzem wizyty była Katarzyna Sobańska-Laskowska Pełnomocnik Terenowy Rzecznika Praw Obywatelskich we Wrocławiu.

Podczas pobytu na Dolnym Śląsku Rzecznik spotkał się z pracownikami Biura Pełnomocnika Terenowego RPO we Wrocławiu oraz rozmawiał z zespołem ekspertów Biura Pełnomocnika Terenowego - prof. Januszem Trzcińskim, dr hab. Magdaleną Tabernacką, prof. UWr i dr hab. Ryszardem Balickim, prof. UWr.

Rozmowa dotyczyła bieżącej działalności Pełnomocnika Terenowego oraz omówienia bieżących spraw i problemów badanych przez biuro pełnomocnika, w tym m.in. skarg osób w spektrum autyzmu dotyczących regulaminu Twierdzy Kłodzko. Poruszono też inne zagadnienia związane z poszanowaniem praw osób z niepełnosprawnościami oraz praw osób osadzonych w zakładach penitencjarnych.

RPO Marcin Wiącek spotkał się również ze studentami Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. W trakcie spotkania odpowiadał na pytania studentów i opowiedział o pracy i kompetencjach Rzecznika i Biura RPO. Tłumaczył na czym polega niezależność urzędu Rzecznika Praw Obywatelskich oraz jak jest powoływany. Młodych prawników interesowały m.in. sprawy, z którymi zwracają się do Rzecznika obywatele oraz czy zdarzają się skargi od studentów oraz czego dotyczą, a także możliwości zaangażowania studentów i organizacji studenckich w ochronę praw obywatelskich. Studenci pytali się też o biura terenowe RPO, bieżące wydarzenia i sytuację w sądownictwie. Interesowała ich również poprzednia aktywność zawodowa Marcina Wiącka.

Spotkanie z Rzecznikiem Praw Obywatelskich na Uniwersytecie Wrocławskim zainaugurowało zorganizowany przez Samorząd Studentów tej uczelni cykl spotkań pt. „Porozmawiajmy o Państwie i Prawie”.
 

Autor informacji: Krzysztof Michałowski
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Krzysztof Michałowski