Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Czy MKiŚ zajmie się sprawą wszelkich źródeł uciążliwości zapachowych. Odpowiedź resortu

Data:
  • Rzecznik Praw Obywatelskich pyta Minister Klimatu i Środowiska, czy planowane przez resort prace legislacyjne mają dotyczyć wszelkich źródeł uciążliwości zapachowych, czy tylko działalności rolniczej
  • Kwestia braku przepisów dotyczących tzw. immisji odorowych od dawna pozostaje w szczególnym zainteresowaniu RPO
  • AKTUALIZACJA 3.10.2024: W MKiŚ ukierunkowano prace na przygotowanie bardziej kompleksowego rozwiązania - głosi odpowiedź. W założeniach regulacja ma dotyczyć nie tylko uciążliwości zapachowych pochodzenia rolniczego, ale również z produkcji przemysłowej czy sektora komunalnego. W pierwszym etapie zlecone zostanie przygotowanie ekspertyzy, która będzie proponować rozwiązania techniczne w zakresie pomiarów uciążliwości zapachowej stosowanych na obszarze UE.

Korespondencję w tej sprawie Rzecznicy poprzednich kadencji prowadzili z resortem środowiska prawie od dwóch dekad. Niemniej problem nadal jest przedmiotem licznych skarg obywateli mieszkających w pobliżu zakładów przemysłowych, fabryk, ferm chowu trzody chlewnej, drobiu, zwierząt futerkowych, wysypisk, składowisk oraz spalarni odpadów, ubojni i innych obiektów, których działalność prowadzi do powstawania uciążliwych zapachów.

W związku z odpowiedzią na interpelację pos. Małgorzaty Tracz oraz pos. Krystyny Sibińskiej w sprawie projektu ustawy o minimalnej odległości dla planowanego przedsięwzięcia sektora rolnictwa, którego funkcjonowanie może wiązać się z ryzykiem powstawania uciążliwości zapachowej, nr K10INT3275, RPO w pierwszej kolejności dziękuje za podjęcie prac w celu uregulowania zjawisko uciążliwości odorowych. Marcin Wiącek liczy, że doprowadzą one do rychłego podjęcia prac legislacyjnych, które  zapowiedziano na 2025 r.

Posłanki - w kontekście zapytań od mieszkańców i mieszkanek terenów wiejskich - poruszyły kwestię projektu „ustawy o minimalnej odległości dla planowanego przedsięwzięcia sektora rolnictwa, którego funkcjonowanie może wiązać się z ryzykiem powstawania uciążliwości zapachowej”, który był w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pod numerem UD21.

Tymczasem ze skarg kierowanych do RPO wyłania się dużo szerszy zakres problemu niż tylko odory związane z produkcją rolną.

Dlatego Marcin Wiącek prosi minister Paulinę Henning-Kloskę o wyjaśnienie, czy planowane prace legislacyjne mają dotyczyć wszelkich źródeł uciążliwości zapachowych, czy jedynie - jak przywołany projekt – tego ich  źródła, jakim jest działalność rolnicza.

Odpowiedź Krzysztofa Bolesty, sekretarza stanu w MKIŚ 

Na wstępie pragnę podziękować za zainteresowanie problematyką ograniczania uciążliwości odorowych. Resort klimatu i środowiska podejmuje działania mające na celu wypracowanie narzędzi ograniczających uciążliwości zapachowe. Od lat jednak wieloaspektowość tego zagadnienia oraz brak jednolitego prawodawstwa w Unii Europejskiej w formie dyrektywy czy też wytycznych, znacznie utrudnia to zadanie. Określenie jednoznacznych kryteriów uciążliwości zapachowej jest niezwykle trudne, jednak nie ulega wątpliwości, że odory mogą mieć negatywny wpływ na ludzkie zdrowie.

W IX kadencji Sejmu RP prowadzono proces legislacyjny projektu ustawy o minimalnej odległości dla planowanego przedsięwzięcia z sektora rolnictwa, którego funkcjonowanie może wiązać się z ryzykiem powstawania uciążliwości zapachowej. Wyznaczał on minimalne odległości dla planowanych przedsięwzięć z sektora rolnictwa od zabudowań mieszkalnych, budynków usługowych, użyteczności publicznej czy parków i obszarów ochrony przyrody. Prace nad projektem ustawy nie zostały ukończone.

Obecnie w Ministerstwie Klimatu i Środowiska ukierunkowano prace na przygotowanie bardziej kompleksowego rozwiązania. W założeniach regulacja ma dotyczyć nie tylko uciążliwości zapachowych pochodzenia rolniczego, ale również tych pochodzących z produkcji przemysłowej czy sektora komunalnego. W pierwszym etapie zlecone zostanie przygotowanie ekspertyzy, która będzie proponować rozwiązania techniczne w zakresie pomiarów uciążliwości zapachowej stosowanych na obszarze Unii Europejskiej.

V.7203.10.2024

Załączniki:

Autor informacji: Łukasz Starzewski
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Łukasz Starzewski
Data:
Opis: Dochodzi odpowiedź MKIŚ
Operator: Łukasz Starzewski
Data:
Operator: Łukasz Starzewski