Spotkanie w Biurze RPO w sprawie funkcjonowania ferm zwierzęcych
15 kwietnia 2025 r. RPO Marcin Wiącek rozmawiał z przedstawicielami Wipasz S.A., jednego z największych polskich producentów pasz i mięsa drobiowego. Spotkanie poświęcone było funkcjonowaniu ferm zwierzęcych oraz tezom wystąpienia RPO do Prezesa Rady Ministrów.
Rzecznik Praw Obywatelskich 13 marca 2025 r. zwrócił się do Prezesa Rady Ministrów o podjęcie inicjatywy legislacyjnej w celu prawnego uregulowania lokalizowania i funkcjonowania ferm zwierzęcych. W związku z krytycznymi uwagami Wipasz S.A. do tego wystąpienia Rzecznik zaprosił przedstawicieli firmy do rozmowy w Biurze RPO.
Rzecznikowi towarzyszyli główny koordynator do spraw współpracy z partnerami społecznymi Bartosz Cyran, zastępca Dyrektora Zespołu Prawa Administracyjnego i Gospodarczego Łukasz Kosiedowski oraz naczelnik w Zespole Prawa Cywilnego Joanna Lipnicka.
Przedstawiciele firmy Wipasz wyjaśnili, że lektura wystąpienia RPO zaniepokoiła ich z powodu skoncentrowania się na negatywnych aspektach hodowli zwierzęcej i braku uwzględnienia szerszej perspektywy naukowej. Zwrócili też uwagę na znaczenie hodowli w rolnictwie dla bezpieczeństwa żywnościowego państwa. Podali też świadectwa innowacyjności produkcji prowadzonej przez Wipasz S.A.
Rzecznik – dostrzegając wagę hodowli zwierząt z punktu widzenia bezpieczeństwa żywnościowego państwa – wyjaśnił, że pismo skierowane do premiera diagnozowało w sposób generalny problemy i luki prawne zidentyfikowane w skargach wpływających od lat do Biura RPO, a także postępowaniach sądowych prowadzonych z udziałem RPO. Nie stanowiło natomiast oceny działalności ani całej branży, ani poszczególnych przedsiębiorców. Wystąpienie dotyczyło m.in. konieczności wypełnienia obowiązków wynikających z prawa międzynarodowego, a także potrzeby wypracowania norm regulujących standardy jakości zapachowej powietrza czy odległości ferm od zabudowań mieszkalnych, obszarów cennych przyrodniczo lub kulturowo. Zdaniem Rzecznika brak takich norm jest źródłem konfliktów społecznych, zwłaszcza na poziomie lokalnym, a także obniża bezpieczeństwo prawne – zarówno po stronie wspólnot lokalnych, jak i samych inwestorów.
Przedstawiciele firmy Wipasz S.A. zapowiedzieli przygotowanie pisma odnoszącego się do kwestii poruszonych na spotkaniu wraz z materiałami naukowymi, które RPO będzie mógł wykorzystać w swoich przyszłych wystąpieniach i interwencjach dotyczących ferm zwierzęcych.