Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Skargi w sprawie egzaminu wstępnego na aplikację sędziowską i prokuratorską w KSSiP

Data:
  • 19 listopada 2020 r. w Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury ma się odbyć egzamin wstępny na aplikację sędziowską i prokuratorską
  • Tymczasem zdający nie mogą się dowiedzieć, jakie środki bezpieczeństwa podjęto dla ograniczenia ryzyka zakażenia się koronawirusem
  • A w przypadku skierowania na kwarantannę lub izolację nie mają oni możliwości odzyskania 1300 zł opłaty za egzamin

Do Rzecznika Praw Obywatelskich wpływają skargi osób, które będą przystępować do tego egzaminu. Wyrażają obawę o zdrowie swoje i swoich najbliższych, niemożność uzyskania informacji o planowanych środkach bezpieczeństwa oraz brak możliwości odzyskania opłaty za egzamin w przypadku skierowania kandydata na kwarantannę lub izolację w związku z zakażeniem bądź podejrzeniem zakażenia się koronawirusem.

Na stronie internetowej KSSiP nie ma informacji ani o liczbie osób, które będą przystępować do egzaminu, ani o miejscu, w którym zostanie on przeprowadzony.

Egzamin co roku cieszy się dużą popularnością. Do pierwszego etapu przystępuje ok. 2000 osób. Skarżący podnoszą, że egzamin od kilku lat przeprowadzany jest w hali Międzynarodowego Centrum Targowo - Kongresowego EXPO. Tymczasem z doniesień prasowych wynika, iż ma tam powstać szpital polowy.

A istnieje możliwość przeprowadzenia egzaminu w różnych miejscach. W związku z epidemią, należałoby rozważyć z skorzystanie z tego rozwiązania – podkreśla RPO.

Skarżący wskazują, że jeśli zostaną objęci izolacją lub kwarantanną w ciągu 20 dni przed egzaminem, to nie odzyskają opłaty, która w tym roku jest bardzo wysoka. Brak jest bowiem podstawy prawnej do takiego żądania.

Obecnie istnieje tylko jeden przypadek na podstawie którego można uzyskać zwrot opłaty za egzamin - w przypadku złożenia przez kandydata, nie później niż na 21 dni przed terminem pierwszego etapu konkursu, pisemnego oświadczenia o odstąpieniu od udziału w konkursie dyrektor KSSIP zwraca mu 2/3 uiszczonej opłaty.

W ocenie RPO konieczne jest zapewnienie kandydatom optymalnych warunków. Tymczasem na kilka tygodni przed egzaminem nie mają oni podstawowych informacji i nie mogą ich uzyskać.

O wyjaśnienia w całej sprawie zastępca Rzecznika Stanisław Trociuk poprosił Dariusza Pawłyszcze, dyrektora Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury.

Odpowiedź KSSiP

Dwuetapowy konkurs na aplikację sędziowską i prokuratorską, którego termin wyznaczono 19 listopada 2020 r. i 9 grudnia 2020 r., miał się odbyć na hali Expo Kraków. 27 października 2020 r. Minister Zdrowia Rzeczpospolitej Polskiej wydał polecenie przekazania nieruchomości Expo Kraków wraz z towarzyszącą infrastrukturą na potrzeby organizacji szpitala tymczasowego.

Spowodowało to niemożność zorganizowania konkursu we wskazanym terminie. W związku z powyższym Dyrektor Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury wydał w dniu 28 października 2020 r. komunikat nr 60/2020 w sprawie zmiany terminu przeprowadzenia konkursu na aplikację sędziowską i aplikację prokuratorską w 2020 r. Poinformował, że nowy termin konkursu zostanie ogłoszony w Biuletynie Informacji Publicznej Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury niezwłocznie po jego ustaleniu.

VII.561.17.2020

Załączniki:

Autor informacji: Łukasz Starzewski
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Agnieszka Jędrzejczyk
Data:
Operator: Agnieszka Jędrzejczyk