Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Pracownik cywilny Straży Granicznej nie może być delegowany do Frontexu. Odpowiedź MSWiA

Data:
  • Dziś nie jest możliwe delegowanie do unijnej Agencji Frontex pracowników cywilnych Straży Granicznej w charakterze ekspertów narodowych
  • Pracowniczka Straży Granicznej poprosiła Rzecznika Praw Obywatelskich o interwencję 
  • Marcin Wiącek pyta ministra spraw wewnętrznych i administracji Marcina Kierwińskiego o stan prac nad projektem ustawy, który przewidywał możliwość takiej delegacji
  • AKTUALIZACJA: Kierownictwo MSWiA zdecydowało o podjęciu prac analitycznych nad zmianą przepisów w tym zakresie

Cywilna pracowniczka Straży Granicznej poprosiła RPO o  interwencję w sprawie braku możliwości oddelegowania pracownika cywilnego SG na stanowisko Capability Pooling Officer w charakterze Delegowanego Eksperta Narodowego (SNE) do Agencji Frontex. Podkreśliła, że w grudniu 2020 r. zgłoszono jej kandydaturę do Biura Spraw Międzynarodowych KG SG, a jej dokumenty aplikacyjne zostały skierowane do KSE, KPRM, MSZ oraz SP RP przy UE.

Pomyślnie przeszła ona postępowanie kwalifikacyjne i uzyskała ofertę delegowania od Dyrektora Wykonawczego Agencji z prośbą o pilne dalsze procedowanie. Jednakże mimo wygranego konkursu, postępowanie w jej sprawie przerwano. Niemal po sześciu miesiącach od wszczęcia procesu rekrutacyjnego wnioskodawczyni uzyskała informację o braku możliwości oddelegowania jej, ze względu na brak wystarczającej podstawy prawnej.

Z odpowiedzi dla RPO Dyrektora Biura Spraw Międzynarodowych KG SG z 2022 r. wynika, że nie jest możliwe oddelegowanie pracownika SG z jednoczesnym podpisaniem przez pracodawcę oświadczenia wymaganego przez Frontex, iż w okresie oddelegowania pracownik będzie podlegał krajowemu ustawodawstwu o ubezpieczeniu społecznym. Stanowisko to wypracowane w wyniku konsultacji komórek KG SG odpowiedzialnych za sprawy kadrowe, prawne oraz finansowe. 

Dyrektor poinformował także, że w trakcie udzielania Rzecznikowi odpowiedzi toczyły się prace nad projektem zmiany ustawy o SG. Projekt zawierał przepisy, które miały umożliwiać w przyszłości delegowanie pracowników SG do stałej służby Europejskiej Straży Granicznej i Przybrzeżnej albo jako ekspertów krajowych lub urzędników łącznikowych do Agencji Frontex. Przesądzałoby to, jakie należności i świadczenia przysługiwałyby pracownikowi w okresie delegowania oraz jaki podmiot byłby właściwy do ich wypłaty. Takie rozwiązania były uzasadnione postanowieniami decyzji nr 12/2017 Rady Zarządzającej Agencji Frontex ws. delegowania ekspertów krajowych Frontex, która uzależnia przyjęcie delegowanego pracownika od zobowiązania pracodawcy do kontynuowania wypłacania wynagrodzenia oraz innych należności i świadczeń w okresie oddelegowania.

Z kolejnej odpowiedzi Dyrektora Biura Spraw Międzynarodowych KG SG z  grudnia 2023 r.  wynika, że opracowany w listopadzie 2022 r. przez KG SG projekt noweli ustawy o SG przekazano MSWiA dla nadania biegu dalszym pracom legislacyjnym. Trafił on do konsultacji wewnątrzresortowych. Z aktualnych informacji wynika, że dalsze prace nad projektem nie były kontynuowane.

Rzecznik prosi zatem ministra o zbadanie  sprawy i poinformowanie o stanie prac legislacyjnych nad projektem ustawy umożliwiającej delegowanie do Agencji Frontex pracowników cywilnych SG w charakterze ekspertów narodowych.

Odpowiedź Macieja Duszczyka, podsekretarza stanu w MSWiA

Odpowiadając na wystąpienie Pana Rzecznika z 8 stycznia 2024 r., dotyczące stanu prac legislacyjnych nad projektem ustawy umożliwiającej delegowanie do Agencji Frontex pracowników cywilnych Straży Granicznej w charakterze ekspertów narodowych, uprzejmie informuję co następuje.

Pragnę wskazać, że kwestia podniesiona w wystąpieniu Pana Rzecznika jest znana obecnemu Kierownictwu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, które zdecydowało o podjęciu prac analitycznych nad zmianą przepisów prawa w tym zakresie.
W zależności od wyniku ww. prac analitycznych, będą podejmowane działania zmierzające do zmiany ustawy o Straży Granicznej.

Opóźnienia w kwestii podniesionej przez Pana Rzecznika zostały spowodowane brakiem podjęcia decyzji przez poprzednie Kierownictwo resortu.

O dalszych działaniach, wynikających z przedmiotowej analizy, pozwolę sobie poinformować Pana Rzecznika odrębnym pismem.

WZF.7040.5.2022

Załączniki:

Autor informacji: Łukasz Starzewski
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Łukasz Starzewski
Data:
Opis: Dochodzi odpowiedź MSWiA
Operator: Łukasz Starzewski