Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Sprawa przepustki losowej na pogrzeb dziecka dla osadzonej w kajdankach zespolonych. Odpowiedź Aresztu Śledczego

Data:

Rzecznik Praw Obywatelskich zdecydował o podjęciu z urzędu sprawy dotyczącej sposobu udzielenia skazanej kobiecie przepustki losowej na pogrzeb jej dziecka.

Z informacji prasowej wynika, że kobieta wzięła udział w ceremonii pogrzebowej swojego 4-miesięcznego syna. Tzw. przepustka losowa została jej udzielona na podstawie art. 141a §  1 Kodeksu karnego wykonawczego, który stanowi, iż dyrektor zakładu karnego może udzielić skazanemu zezwolenia na opuszczenie zakładu karnego pod konwojem funkcjonariusza Służby Więziennej, w asyście osoby godnej zaufania lub samodzielnie, na czas nieprzekraczający 5 dni, w celu odwiedzenia poważnie chorego członka rodziny, uczestnictwa w pogrzebie członka rodziny oraz w innych wypadkach szczególnie ważnych dla skazanego.

Dyrektor jednostki penitencjarnej, w której skazana odbywa karę,  podjął decyzję o udzieleniu jej takiego zezwolenia pod konwojem funkcjonariuszy SW, z zastosowaniem szczególnych środków ochronnych w postaci kajdanek zakładanych na ręce i nogi (prewencyjne środki przymusu bezpośredniego) oraz odzieży skarbowej, z której  skazana podczas uroczystości pogrzebowej była zobowiązana korzystać.   

Biuro RPO zwróciło się do Dyrektora Aresztu Śledczego w Warszawie-Grochowie z prośbą o przekazanie kopii dokumentacji dotyczącej sprawy oraz szczegółowych informacji istotnych dla jej wyjaśnienia. 

Rzecznik zbada, czy zastosowane wobec skazanej środki ochronne (kajdanki, odzież skarbowa) odpowiadały zasadom niezbędności i proporcjonalności do stopnia zagrożenia. Z przepisów ustawy z dnia 24 maja 2013 r. o środkach przymusu bezpośredniego i broni palnej wynika nakaz indywidualizacji stosowania środków przymusu – potrzeba i sposób ich użycia muszą być ustalane i weryfikowane w zależności od aktualnie istniejących warunków i okoliczności realizacji konwoju. Przepis art. 111 §  2 k.k.w.  nakazuje natomiast, by w czasie transportowania oraz w innych uzasadnionych wypadkach skazany korzystał z własnej odzieży, chyba że jest ona nieodpowiednia ze względu na porę roku lub zniszczona albo jeżeli przemawiają przeciwko temu względy bezpieczeństwa.

Odpowiedź Aresztu Śledczego w Warszawie-Grochowie

Dyrektor Aresztu Śledczego w Warszawie-Grochowie płk Piotr Kosewski informuje, że w związku z udziałem osadzonej w uroczystości pogrzebowej Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Warszawie obecnie prowadzi czynności wyjaśniające oraz trwa kontrola wewnętrzna prowadzona przez przedstawicieli Centralnego Zarządu Sztuby Więziennej. Po uzyskaniu wyników Dyrektor AŚ udostępni je Rzecznikowi.

W odpowiedzi zwraca uwagę, że administracja więzienna od chwili uzyskania informacji o śmierci dziecka niezwłocznie objęła osadzoną oddziaływaniami wychowawczymi i psychologicznymi. Miała ona stały kontakt z wychowawcą, psychologiem, oddziałową czy kierownictwem jednostki podczas wizytacji oddziału. Osadzona była objęta wsparciem przez funkcjonariuszy Służby Więziennej w sposób ciągły i podczas rozmów z funkcjonariuszami nie zgłaszała uwag dotyczących spraw bieżących.

Dyrektor informuje również, że na wniosek osadzonej o udzielenie przepustki w celu uczestniczenia w ceremonii pogrzebowej dziecka udzielił zgody na udział w ceremonii we własnej odzieży. Ewentualne użycie środków przymusu bezpośredniego zostawił do decyzji dowódcy konwoju.

IX.517.840.2025

Autor informacji: Dyrektor Zespołu Wykonywania Kar
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Łukasz Starzewski
Data:
Opis: Dochodzi odpowiedź aresztu
Operator: Łukasz Starzewski