Biuletyn Informacji Publicznej RPO

Debata „Słowo – podręcznik użytkownika. Kiedy język staje się nośnikiem dyskryminacji”. RPO na Pol’and’Rock 2022

Data:

W dniach 3-6 sierpnia 2022 r. pracownicy Biura RPO są obecni na festiwalu Pol'and'Rock 2022. W prowadzonym przez nich Namiocie Praw Człowieka prowadzą dla uczestników festiwalu szereg aktywności, debat i rozmów na tematy związane z prawami człowieka.

Debata „Słowo – podręcznik użytkownika. Kiedy język staje się nośnikiem dyskryminacji”

4 sierpnia o godzinie 14.00 w Namiocie Praw Człowieka odbyła się debata „Słowo – podręcznik użytkownika. Kiedy język staje się nośnikiem dyskryminacji”. W rozmowie na temat roli języka w przestrzeni publicznej i zagrożeń związanych z obecnością w niej mowy nienawiści wzięli udział: Aleksandra Szczerba z Zespołu Równego Traktowania Biura RPO oraz Krzysztof Dobies z Fundacji Avalon. Debatę poprowadził Dariusz Supeł z Centrum Projektów Społecznych Biura RPO.

Krzysztof Dobies z Fundacji Avalon podkreślał, że język w kontaktach międzyludzkich nie działa w sposób symetryczny, a to, jakimi słowami zwracamy się do drugiej osoby może mieć dla jej dobrostanu olbrzymie znaczenie, nawet jeżeli nie zdajemy sobie sprawy z wagi własnych słów. - Każde nasze słowo, które wypuszczamy w przestrzeń publiczną ma jakiś efekt. Trzeba myśleć o tym co mówimy, co wyniesie z tego drugi człowiek - mówił Krzysztof Dobies.

Podkreślił również, że dyskryminacja w języku często przekłada się na dyskryminację w życiu publicznym. - Wykluczenie polega na tym, że odbieramy komuś prawa […] i w języku jest to nadal bardzo powszechne – stwierdził Krzysztof Dobies.

Z kolei Aleksandra Szczerba z Biura RPO wskazywała subtelne sposoby, jakimi język kształtuje otaczającą nas rzeczywistość. Zaznaczała, że nawet z pozoru niewinne stwierdzenia nagminnie powtarzane lub użyte w pewnych konkretnych okolicznościach mogą mieć poważne skutki. Dlatego nie należy lekceważyć roli języka w życiu społecznym. - Język jest nośnikiem tożsamości, wartości, buduje społeczność. Natomiast źle użyty może doprowadzić nawet do przestępstwa. […] Każde sformułowanie, które jest oznaczone stygmatyzacją może prowadzić do ograniczania praw i wolności – mówiła Aleksandra Szczerba.

Namiot Praw Człowieka na Pol’and’Rock 2022

Wydarzenia w Namiocie Praw Człowieka to szczególna okazja, by spotkać się z pracownikami BRPO, z rzecznikiem praw obywatelskich Marcinem Wiąckiem i jego zastępcami - Hanną Machińską i Valerim Vachevem na czele. Marcin Wiącek oraz Hanna Machińska wezmą ponadto udział w debatach przygotowanych przez organizatorów festiwalu w namiocie Akademii Sztuk Przepięknych.

Szczegóły dot. aktywności i debat prowadzonych przez pracowników Biura RPO można znaleźć na stronie internetowej RPO (link poniżej).

Autor informacji: Maciej Kuczyński
Data publikacji:
Osoba udostępniająca: Maciej Kuczyński